Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

Základy v Photoshopu CS3 - Práce s maskami

 • napsallefiath
 • sekcePhotoshop
 • kategorieZačátky
 • verze programuCS3
 • znalostiAutor předpokládá, že máte pročteny předchozí díly

15. 10. 2008 v 0:00 1 Základy v Photoshopu CS3 - Práce s maskami

Masky – věc, která se vám zdá divná, než ji zkusíte, a potom se od ní neodpoutáte. Dovolují vám vzít zpět změny, které jste provedli a neničíte obrázek, i když si smažete historii.

Každému z nás se už někdy stalo, že byl nucen nasadit masku. Nu jen si to představte, zvlášť vy mladší, že sedíte na rodinné sešlosti při příležitosti jakési oslavy a někdo z příbuzných řekne vtip, který je tak zoufalý a nevtipný, že se vám chce mlátit hlavou o cokoliv, co by mohlo být v dosahu, a navrch všeho se ještě musíte uculovat a dělat, že se vám to líbí! To je maska, přetvářka. Proč o tom píšu, když toto je stránky o tvorbě grafiky a ne můj soukromý blog? Jen tak, tento odstavec nemá žádný smysl ani provázanost s článkem, slouží pouze jako vata a jako vznešenější úvod k článku, takže by jej neměl nikdo číst.

A teď vážně. Smysl masek je zakrývat nežádoucí části obrázků s možností návratu a překrývat vrstvy jinými. Na pomoc si vezmu věc, se kterou si aktuálně hraju, podpis na motivy projektu Pepper, ale i normální nedotčený obrázek, takže budete moci bez problémů sledovat, co dělám. Na počátku mám obrázek dívky, který potřebuji oříznout, protože nechci pracovat s modrým pozadím. Bez znalosti masky byste vzali do rukou gumu, pero či cokoliv jiného jen tak a mazali byste. Na tom není nic špatného v tom, s jakými nástroji pracujete. Jenže to není efektivní – když se vám nepovede nějaký tah, musíte neustále najíždět do historie a zkoušet znovu a znovu. A co když později objevíte lepší postup a budete chtít něco změnit? Začínat odznova? Nikdy!

Prvním úkonem je vůbec přidání samotné masky. To můžete provést buď přes menu Vrstva › Maska Vrstvy, kde máte zároveň více možností, které vysvětlím za chvíli, nebo jednodušeji přes ikonku v panelu vrstev. Samozřejmě musíte mít nějakou vrstvu označenou, jinak masku nebudete moci přidat.

Po přidání se zdánlivě nic nestane, ovšem zkusme si nyní za pomocí gumy kus obrázku umazat. Ujistěte se, že máte myší vybranou masku a ne vrstvu, jinak budete mazat z vrstvy.

Maska musí mít černý rámeček, poté je vybrána. Takže pojďme kus umazat.

A teď zjistím, že bych to chtěl promazat jinak. Žádné Zpět (Z), ale vybereme štětec (všimněte si, že pokud máte vybranou masku vrstvy, barvy popředí a pozadí jsou bílá a černá, které zastupují sílu přidávání či odebírání masky – černá je odebírání, které provádí guma a bílá štětec, tedy přidávání) – a zkusmo s ním uděláme pár tahů tam, kde jsme před chvílí něco vymazali. V miniatuře masky vrstvy (v seznamu vrstev) uvidíte obrys masky, černé části míst, která jsou vymazána a bílé tam, kde je vrstva díky masce stále viditelná.

Červenou barvou vyznačené obrysy patří štětci, vyfotil jsem ho ve chvíli, kdy jsem s ním doplnil vymazanou část. Teď by bylo dobré dovysvětlit ostatní možnosti masky, nejlépe když najedeme na položku v menu.

Volba odkrýt vše je identická s funkcí ikonky přidat masku vrstvy v panelu vrstev – prostě přidá vrstvu, ve které je vidět vše. Protějšek skrýt vše celou vrstvu díky masce schová (podržte při kliknutí na ikonku ALT a dosáhnete toho také). Odkrýt a skrýt výběr využijete hlavně v případech, kdy chcete něco nežádoucího vymazat. U ikonky Přidat masku se skrytí výběru provádí kliknutím, kdy opět držíte ALT. Odstranit je snad jasné, a aplikace masky znamená, že se masky zbavíte a odstraněné části se přenesou přímo na vrstvu (může vám to připadat jako hloupost, opět se vracet k situaci bez masky, ale má to svůj důvod, některé věci nemůžete s vrstvou provádět, pokud jsou části odstraněny pouze maskou a navíc, pokud oříznete maličký objekt z velkého kusu, je rozumnější se zbytku zbavit). Na co je funkce vypnout byste asi také přišli, ale já vám to raději řeknu. Dočasně tím vypnete masku a zobrazíte si obrázek nedotčený, a zároveň ji můžete opět kdykoliv zapnout.

Poslední možností je Zrušit vázání, kdy odpojíte masku od vrstvy. Maska je stále aplikována, nejde tedy o totéž, jak by se vám mohlo zdát. Můžete ovšem hýbat maskou samostatně, při svázání pohybujete maskou i vrstvou. Oddělení můžete jednodušeji provést kliknutím na symbol spojení mezi maskou a vrstvou v panelu vrstev.

Masku také můžete uchopením a tažením přesunout na jinou vrstvu.

Už odcházíte? Ještě jsme zdaleka neskončili. Povíme si něco o Ořezové masce (Clipping mask), věci, která se často používá při tvorbě podpisů (mimo jiné), ale jde o všeobecně užitečnou věc. Ořezová maska je jakákoliv vrstva, kterou nalepíte na vrstvu jinou. Představte si to tak, že načmáráte štětcem pár tahů a pak přes ně přelepíte obrázek zmíněné dívky, aby byl vidět jenom na některých částech. Říkáte si, proč používat ořezovou masku, když můžeme opačně použít masku normální? Na jednu vrstvu totiž nemusíte přilepit jenom jednu, ale třeba sto dalších vrstev a docílit tak skvělých kombinací na vámi vytyčeném prostoru. Pojďme to vyzkoušet, sledujte můj postup. Vytvořím si novou vrstvu a do ní udělám tah štětcem. Poté zduplikuji tvář dívky, což se dá udělat jednoduše přetažením vrstvy nad vrstvu se štětcem, přičemž držíte ALT – potom při přetahování vrstvy vytvoříte novou a stará zůstane na místě.

Což je postup, který jsme již v jednom článku probrali, a snad si ho pamatujete. A teď k samotné masce. Vyberete nově vytvořenou vrstvu a se stlačeným ALT (opět) kliknete na vrstvu se štětci.

Změnu hned nevidíte, proto vrstvu s dívkou posunu doprava. Něco se změnilo, že?

Tato pomůcka dost pomáhá v případech, kdy chcete využít původní barvy objektu (v našem případě dívka) a hlavně, jak jsem již říkal, můžete na sebe dát tolik vrstev, kolik budete chtít a zasáhne to jenom oblast, kterou jste vyznačili nejspodnější vrstvou se štětcem. Maska ovšem pomáhá i v případě stylů. Stane se vám, že obtáhnete tvar vnější září, která vám ale nepěkně zasahuje na nějaké místo, kde ji nechcete. Co teď? Promazat tvar? Nemáte jistotu, že záře zmizí z míst, která chcete. Proto znovu nastupuje maska.

U stylů vrstvy zaškrtněne volbu na obrázku výše a vše je vyřešeno. Poté můžete aplikovat masku vrstvy a umazat efekty – ale pozor, maska stále maže i celou vrstvu, takže buďte u odebírání efektů opatrní. Na obrázku níže máte shrnutí. První – štětec s aplikovanou vnější září. Druhý – použil jsem masku. Třetí – použil jsem masku pro skrytí záře.

Kromě těchto možností existuje také vektorová maska, kterou jsme již zmiňovali v základech práce s perem, takže jenom stručně – maska dělá to, co obyčejná, pouze při ní používáte pero. To vám dává další možnosti, u normální masky nemožné, jelikož jak všichni víme, pero je unikátní a výborný nástroj.

Při zabírání oblasti záleží na tom, jaké nastavení pera máte. Nezapomeňte, že při tvorbě vektorové masky musíte mít u pera zapnuté cesty a ne tvorbu vrstvy tvaru.

Pro začátek by tohle mělo stačit. Já osobně masky používám na každém kroku, je to krok kupředu, který by měl udělat každý začátečník. Nedestruktivní úpravy obrázků, které můžete vzít zpět, jsou budoucností grafiky. Zjednodušte si i vy svojí práci a ušetřete čas.

Petr Široký Profil na fóru / Osobní stránky / Twitter Webdesignér povoláním, kritik přesvědčením, šašek duší, to vše zde najdete. Tutoriarts jsou poslední 3 roky můj největší osobní projekt. Kromě toho se zkouším věnovat jiným menším webovým projektům, živím se jako nezávislý webový designér a snažím se více hledět do budoucnosti, aby tyto stránky vzkvétaly.

Zdrojový soubor : Není k dispozici

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

 • #1
 • Neregistrovaný kolemjdoucí
 • 26. May 2012 | 17:16
 • Skupina: Neregistrovaní

Skvělý návod, díky za něj, právě jsem se naučil s maskami :)

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi