Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

Základy focení - 3.část - Formáty fotografií

12. 12. 2009 v 0:00 0 Základy focení - 3.část - Formáty fotografií

V dnešním pokračování seriálu o focení si povíme něco o formátech fotografií. Podíváme se na formáty fotografií (.jpg , .tiff , raw) a vysvětlíme si, co to je a k čemu slouží standard exif.

Formáty fotografií

stock

Fotografie jsou nejčastěji ukládány do formátů JPG, TIFF a RAW. V tomto díle probereme přednosti a zápory těchto formátů. Hlavní pozornost však bude upřena na ryze fotografický formát RAW.

JPEG

Formát jpg je pravděpodobně nejpoužívanější ze všech a snad každý z vás o něm slyšel, nebo ho používá. Ne každý ale zná jeho přednosti, takže je vhodné si o něm něco málo povědět. Tento formát má oproti jiným velkou výhodou, a to je jeho datová velikost, díky jeho kompresi (jejíž síla se dá nastavit) nám umožní vyfotit více snímků a jeho použití je tedy vhodné, pokud nemáme možnost fotografie zálohovat a chceme jich pořídit co nejvíce. Tato výhoda se pochopitelně promítne i negativně, čím vyšší komprese (a datově menší obrázky), tím nekvalitnější budou, takže pro ty, kterým záleží na tom, aby byl snímek co nejdetailnější, komprimované jpg není.

stock

TIFF

Formát tiff je neztrátový formát (při použití konprese metodou lzw). Jeho hlavní výhodou je, že podporuje různé barevné režimy jako cmyk, rgb a odstíny šedi (včetně alfa kanálů a indexů barev) a tím nám dává tento formát větší flexibilitu při pořizování snímků. Díky své kvalitě a možnostem se stal tiff nejrozšířenějším běžně používaným fotografickým formátem.

RAW

Tomuto formátu se také někdy říká „digitální negativ“. Je to čistě fotografický formát, který zachovává větší úroveň barevné hloubky (více jak 8 bitů na kanál). Formát raw se musí zpracovat ve specializovaném softwaru a dává nám možnost měnit expozici snímku i po jeho vyfocení a hlavně bez jakékoliv ztráty (možnost neztrátové změny o 3 clonová čísla). Dále nám tento formát umožnuje měnit nastavení vyvážení bílé po vytografování snímku. Dokonce i při změně barevnosti snímku nemusíme ztrácet data a to díky tomu, že nám formát raw uchová dokonce i 14 bitovou barevnou hloubku (odvíjí se od kvality fotoaparátu) zatímco většina monitorů dokáže zobrazit 8 bitovou hloubku (na tisk stačí ješte méně) a tak pokud barvy měníme a nepřekračujeme množinu zachycených barev data neztrácíme. (Bity jsou uvedeny v počtu na kanál.)

stock

Možná si říkáte, k čemu vůbec používat ostatní formáty fotografí. Odpověd je jednoduchá: Formát raw zabere nejvíce paměti na vaší pamětové kartě. Jeho druhou velkou slabinou je nutnost zpracování a převedení, která může zabrat poměrně hodně času (tudíž pokud chcete fotky rovnou prohlížet, raw není pro vás). Některé fotoaparáty umí fotografovat zároven do raw a jpg a tak nemusíte zpracovávat všechny fotografie (jen ty co chcete upravit), tento způsob bude ovšem velmi nešetrný k místu na vaší pamětové kartě.

O možnostech zpracování se v našem článku bavit nebudeme (určitě se můžete časem těšit na článek věnovaný přímo tomuto tématu), ale myslím že by bylo vhodné alespoň zmínit nejznámější programy, které k tomuto zpracování slouží.

Skoro každý vyrobce fotoaparátů má svůj standard formátu raw. Canon například označuje svoje RAW soubory příponami .crw a .cr2, Nikon .nef, Olympus .orf, Panasonic .raw atp. 

Standard exif

Standard exif je podporáván formáty jpg, tiff a raw. Tento standard nám zaznamenává spoustu informací o dané fotografii, např.:

 • Model fotoaparátu
 • Datum a doba pořízení snímku
 • Nastavení clony, citlivosti na světlo (iso), rychlosti závěrky
 • Informace o autorovi (přidávají se dodatečně)

Přidávat a upravovat záznamy standardu exif umí vetšina prohlížečů obrázků, a pokud to zrovna ten váš neumí, existuje jednoduchý software, který váš problém vyřeší (např. EXIF Renamer).

Popisek fotografie

stock

Někdy i tak banální věc, jako správný název souboru (fotografie) nám může ulehčit život. Důležité je si třídit fotky do složek, například podle data pořízení fotografií (každý týden nová složka), podle příležitosti, u které byli pořízeny (např.: Narozeniny kuba, velikonoce 2008 atp.). Dále je taky důležité mít samotné fotografie správně pojmenované. Každý má jiný systém, tudíž je těžké poradit konkrétní metodu, ale klasické otázky jako: „kdo?, kdy?, kde?, jak?, proč?“ vám při tvorbě správného názvu určitě pomohou.

František Spurný alias Ferda je dlouhodobým návštěvníkem stránek a jedním z mladších autorů. Věnuje se fotografování, úpravám fotek a tvorbě skvělých efektů v Photoshopu. Zároveň je fanatickým hráčem Team Fortress 2 a jeho komentáře jsou pastvou pro uši všech nešťastníků, kteří se jeho ďábelských her účastní.

Zdrojový soubor : Není k dispozici

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi