Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

Vítejte na tutoriarts

1. 12. 2010 v 15:33 40

Přemýšlel jsem o tom jak začít. Docela dlouho. Nevím jestli tento pokus bude lepší než předchozí, ale jsem už unavený, takže pojďme na to.

Jsem rád.

Jsem rád že se nám konečně podařil první velký krok. Ale jen první - o tom co bude dál chci hovořit v tomto uvítacím článku, takže poslouchejte. Nejsem a ani si nemohu dovolit být mužem silných slov - možná tak klukem velkých představ. Když jsem vzpomínal na to, co tomuhle všemu předcházelo, dochází mi jaký hlupák jsem někdy byl. Rozhodl jsem se první část pojmout univerzálně tak, jako kdybyste poprvé vstoupili na stránky. Původně totiž měla být celá změna překvapením - ale to není moc praktické, vůbec nelituji toho, že jsme tak moc celou dobu o všem informovali (tady hlavně já), protože to moc pomohlo a vy návštěvníci jste utrpěli tak maximálně menší otravu z toho, že jsem se vám pořád připomínal s tím, co už bude, ale ještě to není.

Ona snaha o změnu jde poměrně daleko do minulosti. Bude to vypadat trochu hloupě, ale už po zveřejnění poslední verze tutorials, kterou jsme teď nahradili, jsme začali plánovat nový systém. Dva hlavní důvody - problematický design, který mi tehdy přerostl přes hlavu, a systém. Jako návštěvníci to nevidíte, ale starý systém bylo neforemné problematické klubko kódu, na kterém se vystřídali snad 4 programátoři. Když bych měl shrnout největší změnu, tak to není vzhled, ani nové funkce, ale motor pod tou maskou, kterou ve výsledku vidíte. Kdyby změna nebyla nutná, nebo bychom se domnívali, že to není tak palčivé, pravděpodobně bychom se jí vyvarovali, protože mnoho lidí (i mladých) nemá rádo, když se jim změní něco, na co jsou zvyklí. A to není výtka že byste měli neustále vítat a očekávat něco nového - s tím že si na něco zvyknete to znamená, že jste na něco naučení, je to pohodlné (do jisté míry) a znáte to. Takže se obávám že se určitě najdou někteří, kteří nový design "nezvládnou" a odejdou, ale doufám že vás nebude mnoho. Je to jedna z věcí, nad kterou jsem strávil nejvíc času a opravdu si myslím, že funguje dobře a že nám dobře poslouží. Pokud bych o tom nebyl přesvědčen, neplánoval bych tohle všechno.

Mění se portál, fórum i wikipedie. Portál jsme ovšem propagovali ze všeho nejvíc, takže se na něj také zaměří největší pozornost. Asi jako první věc musím zmínit detailní nápovědu - pokud se na stránkách nevyznáte, máte nahoře zvýrazněný odkaz Jste tu poprvé - můžete si vybrat mezi rychlým průvodcem, který vás okamžitě provede důležitými částmi stránek, nebo podrobnějším, který vám vše popíše a kterého spíše využijete pokud budete mít nějaký specifický problém. Teď zpět, začneme s popisem funkcí. Horní uživatelský panel spolu s přepínáním mezi stránkami máte k dispozici kdekoliv, dokud jste na tutoriarts. Máte tedy vždy přístup k základním věcem a možnostem profilu. Menu portálu bylo změněno, aby se uvolnilo místo pro obsah - stejně tak jsme přeorganizovali tutoriály, nyní se řadí podle programů a dále do dalších podsekcí podle vašeho výběru. Rozlišujeme také na články a seriály, seriály mají nyní samostatně oddělené místo. Pravý panel je pouze na hlavní straně a slouží jako promo, jsou v něm buď statické informace nebo věci, které nejsou tak důležité jako samotný obsah článků (i když naše blogy jsou důležité a běda vám, pokud je nebudete číst!). Nejpopulárnější články nyní fungují tak, že pokud se najednou vyskytuje více článků z jednoho seriálu, seskupí se a je vidět samotný seriál. (Protože na starých stránkách tak zabíraly místo pouze články ze základů Photoshopu.)

Samotné detaily článků nyní mají fungující sdílení na sociálních sítích a trochu jiné hlasování, které vám dovoluje pouze kliknout na líbí. Je to podobné systému který využívá facebook, ale mají to i jiné velké stránky a popravdě řečeno jsem to odkoukal od Deviant Artu. Chtěl jsem tak eliminovat lidi, kteří dávají jen tak článkům mizerná hodnocení - pokjud se někomu nyní nebude líbit článek, prostě nebude hlasovat. Komentáře jsou nově otevřené i neregistrovaným, uvidíme zda se to osvědčí. Co se týče obsahu, je možné že se ještě trochu změní, ale to hlavní, mít co nejvíc prostoru na obrázky, zůstane. Žádné sloupce, vše důležité je nahoře a celý obsahový prostor je vyhrazen článkům. Takže bychom se raději měli snažit, ať se to plní čtivými a kvalitními příspěvky.

Teď když tedy máme připravené nové pěkné zázemí, se kterým jde dobře manipulovat a které má mnoho možností, asi byste také rádi věděli něco o tom, co se chystá. Dlouhou dobu přeci nic nevyšlo. Je to částečně způsobeno množstvím práce, a částečně také přípravou na nový web. Píšu totiž články s předstihem a nechávám si je v záloze. Byly už připraveny na nový formát a bylo by i zbytečné je předělávat. Takže tedy co vás bude čekat právě teď - budou vycházet nové články o základech Photoshopu. Je mnoho věcí které zůstaly neprobrané, a k tomu se nahromadila pěkná řada "nejčastějších problémů" - hodlám tedy celé základy kompletně přepracovat, jsou připraveny podklady pro nejméně 30 článků, které budou tvořit komplexní seriál, jehož cílem je naučit vás s Photoshopem. Suplovat lektora, spolu s prémiovými videi, kde vše navíc uvidíte v pohybu s doprovodným komentářem. Něco podobného v budoucnosti plánuji i pro webdesign. Samozřejmě to není vše, mnoho stálých návštěvníků základy nepotřebuje, případně by ocenilo až pozdější články. Mám domluvené články s několika externími autory, nemluvě o činnostech mých a Jakubových. Bude znovu vycházet inspirace, mám plány i se skupinou na Deviant Artu, kde se chci věnovat jak vytvářením rozsáhlých galerií s nejkvalitnějšími kousky pro inspiraci, tak prostorem pro výtvory všech bez rozdílu. Naše tutspedie se bude souběžně s články rozrůstat, protože by měla sloužit jako doplněk, na který budou články přímo odkazovat, tak jak jsem původně chtěl, když jsem ji před dvěma lety zakládal.

Teď si řeknete, že jsem toho hodně nasliboval. Systém už je, dobrá, ale když jsem předešlé věci nedokázal předtím, jak to chci udělat teď? Budu mít víc času a mám víc zkušeností. Nemám jen víc zkušeností s tvorbou, ale i s vedením - nechci se považovat za nějakého znalce, to opravdu nejsem. Ale doufám že jsem pochytil dost zkušeností na to, abych byl teď schopen vše řídit. Nebudu na to sám, jednak mi bude zdatně pomáhat Jakub, zároveň budu najímat placené autory. Z čeho se zaplatí? Z placeného "prémiového" členství. Mnoho prémiového obsahu tu teď není, resp. není nic nového, ke starým článkům přibyly zdrojové soubory, které vám ulehčí sledování postupů. Více informací o prémiu si můžete přečíst přímo kliknutím na odkaz v uživatelském panelu. Pokud vše půjde dobře a podle plánu, budu schopen věnovat více času tutoriarts jako hlavnímu projektu a méně času jiné práci. Jinak to totiž nejde - kdysi v dobách, kdy tutorials byly ve vlastnictví jiného majitele, vycházely články častěji, ale mnohdy s mizivou kvalitou. Není v lidských silách psát ob den kvalitní článek, protože nejsme na blogu, ale jde v podstatě o odborné texty. To je řečeno v uvozovkách, protože znění je často dost volné, a nechci tím také snižovat práci dobrých bloggerů, kteří mají kvalitní články - není to hračka. Ale připravovat dlouhý článek a popiskové obrázky chce hodiny času, který potom musíme ukrajovat z něčeho jiného, protože jsme zaměstnaní lidé. Nemáme to štěstí, že bychom byli do smrti zajištěni a mohli se věnovat čemu chceme.

Kromě prémiových článků budou dále vycházet i normální články pro běžné návštěvníky - nemusíte se bát že by nyní byl všechen obsah přístupný pouze těm, co zaplatí. (I když vzhledem k tomu jak se někteří lidé chovají by si to možná i zasloužili...) Prémiové články budou vycházet jednou za čas, nebudou na stejné úrovni jako obyčejné, a to jak rozvrhem, tak kvalitou. Ti z vás které prémiové články nezajímají mohou najít své místo na novém fóru, o kterém jsem již psal dost na blogu, ale musím teď zmínit důležitou informaci - šablona se dodělává postupně. Tohle je jedna z věcí, která vyžaduje dost času a kterou jsem nestihl připravit - fórum ale funguje bez problémů a základní vzhled není nijak špatný, takže pár týdnů s ním přežijete. Začínám trochu zabředávat do nesouvislostí, takže je asi čas tento úvod ukončit. Koneckonců zatím to ještě není nic profesionálního, je to přeci jen srdcová záležitost...

To vše se ale opět bude rozbíhat postupně. Nastínil jsem vám cestu.

// Dodatek ke stavu stránek - bohužel jsme vzhledem k časovému vytížení nestihli připravit kompletní prezentace, a stále pracujeme na převodu obsahu. Omluvte tedy jisté problémy se zobrazováním v různých prohlížečích a neuspořádaný obsah. Vše bude do neděle dokončeno.

Petr Široký Profil na fóru / Osobní stránky / Twitter Webdesignér povoláním, kritik přesvědčením, šašek duší, to vše zde najdete. Tutoriarts jsou poslední 3 roky můj největší osobní projekt. Kromě toho se zkouším věnovat jiným menším webovým projektům, živím se jako nezávislý webový designér a snažím se více hledět do budoucnosti, aby tyto stránky vzkvétaly.

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

 • #40
 • Neregistrovaný kolemjdoucí
 • 3. August 2011 | 08:26
 • Skupina: Neregistrovaní

Skvělý design, klobouk dolů. Už dlouho jsem neviděl něco tak čistého a originálního.

 • #39
 • sacre
 • 11. January 2011 | 23:51
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Mno je to tu dost podarene;-) ... ale zaujimalo by ma ci este pojdu tie starsie tutorialy ako napr. o space arte pretoze mi tam neukazuje obrazky a v niektorych vobec nieje text.. proste nic :-/

 • #38
 • sv_rob
 • 27. December 2010 | 00:26
 • Skupina: Neregistrovaní

super dizajn fandím vam len tak dalej ;-)

 • #37
 • bebo
 • 25. December 2010 | 14:49
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Tak někdo nepoužívá FB a nechalo si na webu starý mail, tak možná proto :) Jinak je to příjemná změna, web mi přijde asi nejelpší z tvých prací. Je tu vidět originalita, která tě zdobí :)

 • #36
 • Sebastian
 • 25. December 2010 | 10:24
 • Skupina: Neregistrovaní

Příjemný vzhled, typický styl Lefiathana ;-)

 • #35
 • lefiath
 • 25. December 2010 | 00:51
 • Skupina: Správci

Posílal jsem všem uživatelům už před měsícem e-maily, kde jsem je informoval. Navíc poslední snad 3 měsíce jsem o tom pravidelně mluvil jak na webu, tak na FB. Bohužel i tak přes moji snahu o tom zřejmě alespoň polovina těch pasivnějších návštěvníků nevěděla.

 • #34
 • bebo
 • 25. December 2010 | 00:33
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

jak blbec čekám na nový web tutorials a ono to přijde ale na úplně jiné doméně až teď to kluci ušatí přesměrují..

Jinak je to fakt povedené, přijde mi to jako design na který se vyplatilo čekat těch "pár" let :-P

 • #33
 • bebo
 • 25. December 2010 | 00:28
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

hmmm Nice :)

 • #32
 • Canon77
 • 24. December 2010 | 12:17
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Farebne zladenie mi moc nesedi. . . :-/
Logo. . hmm. .. radsej pomlcim..
A ja osobne by som prijal mensie polomery zaoblenych prvkov. . .

Prajem nech sa dari a nech je tu coraz plodnejsich a zaujimavsjsich clankov :)

 • #31
 • B105
 • 24. December 2010 | 00:00
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Souhlasím, logo je nevkusné.

 • #30
 • ToTo
 • 13. December 2010 | 17:35
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Chtěl sem se zeptat ... možná se to tady někde psalo, ale to logo se bude doufám měnit ? :) Protože .. ehmm to se mi nelíbí :) :-O

 • #29
 • whysper93
 • 11. December 2010 | 20:09
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Ahoj, jsem tu nový, na tutorials.cz jsem si přečetl hodně článků. Můj osobní názor je ten, že je čtení článků mnohem lepší. Líbí se mi hlavně velikost obrázků. Těším se na nové články. Děkuji za skvělý prostor ke vzdělávání v této oblasti. U mě velký respekt a uznání pro Petra a ostatní tvůrce tohoto webu.

 • #28
 • doblba
 • 6. December 2010 | 21:42
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Což o to, vzhled je to pěkný, opravdu, ale osobně mám velmi silnou averzi vůči aktivním prvkům jako odkazy v menu, které po jejich :hover efektu pohnou s celým blokem - viz. menu kdy po najetí na jeho prvky se ostatní pohnou, to jediné mi osobně dost vadí :), ale jinak se mi to líbí i když je to všechno takové maximalistické.;-)

 • #27
 • Přezdívka
 • 5. December 2010 | 18:08
 • Skupina: Neregistrovaní

Výrazně zmírnit kulatost všech kulatých prvků. Zmenšit prvky. -> tím se vyřeší i problém, že ty prvky nepasují tam, kde jsou umístněny
Najít nějaké barevné sladění. Oranžová, modrá, šedá, černá... Jednotlivé sloupce by měli mít jasné pozadí a ne přechody. Hlavní dva sloupce by měli být ze stran ohraničeny - takhle to působí nekonečně.
Nechápu význam toho horizontálního oranžového prázdného pruhu navrchu.
Články, které se zobrazují s obrázkem, vypadají jako reklamní banery. (aha ... on se perex zobrazuje do toho obrázku - to je tedy nešikovné řešení)

 • #26
 • lefiath
 • 5. December 2010 | 17:13
 • Skupina: Správci

Pokud máš nějaký konstruktivní nápad jak zlepšit přehlednost a čitelnost, sem s ním. Nemohu s tebou souhlasit ani v jednom z tvých tvrzení.

 • #25
 • Neel
 • 5. December 2010 | 16:36
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Tohle je odpudivý design. Když se na něj podívám jako na celek, tak vidím jen přemíru všeljakých přerostlých prvků, kdy má každý svoje vlastní pozadí. Tenhle design stejně jako předcházející vůbec nedbá na přehlednost a čitelnost. Příjde mi to jako přehlídka velkých koleč a obloučků.

 • #24
 • David P
 • 5. December 2010 | 00:38
 • Skupina: Neregistrovaní

Gratuluji a přeji velký úspěch. Na to písmo, ale ještě koukni. Opravdu se to čte dost blbě bez Readeru v Safari bych to asi nedočetl.

 • #23
 • Roki
 • 4. December 2010 | 15:12
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

moc fajny dizajn..možno až moc "zaoblené"(to bude len o zvyku) ,ale určite posun dopredu. ;-)
Akurát..mal by som jednu výhradu k týmto komentárom tuto: nick uživatela(komentujúceho) sa presunul moc doprava...navyše sú tu teraz zbytočné medzery medzi jednotlivými kometármi, neviem no ale systém komentárov sa mi viac páčil predtým - to je asi jediná vec =D

 • #22
 • maark
 • 3. December 2010 | 17:55
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

ahoj, blahoželam k spusteniu noveho portalu, celkovo posobi sympaticky z mensim chybičkami (nieco je zrejme aj otazka zvyku)
..........určite by som sa prihovoril zmenšenie odsadenia odstavcov, takto sa v texte stracam a musim sa pri citani sustredit pripadne hladat kde som prestal ked prepinam medzi oknami
..........k tutorialom by som priradi aj uvodny obrazok (myslim ze vacsina si pamäta tutorialy podla obrazkov)
a v kazdom pripade by so sa chcel podakovat za pracu ktoru tu robite, pretoze len vdaka tymto strankam som sa naucil pracovat s photoshopom a tvorit web desing.

 • #21
 • ori
 • 2. December 2010 | 16:29
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Velmi pekné, skutočne dobrá práca. ;-) Za seba len tolko, že sa mi horšie číta text článku - privítal by som zmenšenie odsadenia odstavcov o kúsok a zväčšenie písma. Ale dá sa prežiť aj bez toho. :-) Ďakujem z pozície návštevníka za krásne miesto, kde sa môžem naďalej graficky vzdelávať.

 • #20
 • xind3x
 • 2. December 2010 | 16:06
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Pokrok k lepsimu, velmi povedeny ;-)

 • #19
 • pa3ick
 • 2. December 2010 | 15:56
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Len jedni slovo PARÁDA....

 • #18
 • Paul3
 • 2. December 2010 | 12:36
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

skvělý design a rozložení obsahu článku, hned se bude lépe číst ;-)

 • #17
 • ExploiT
 • 2. December 2010 | 11:42
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Moc pěkně provedené, líbí se mi to a držím palce :)

 • #16
 • Delltar
 • 2. December 2010 | 10:38
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Už se nemůžu dočkat prvních článků :)

 • #15
 • Yötua
 • 2. December 2010 | 00:50
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

jó a ještě se nezachovává formátování (hlavně zarovnání odstavců) odeslaných komentářů, to je u delších komentářů taky docela problém.

 • #14
 • Yötua
 • 2. December 2010 | 00:47
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Zdravím, přeju hodně štěstí novými tutoriarts. Grafika pěkná, i když najde se pár drobností, které mi tu nesedí (kulaté vs hranaté rohy, osekaná/neosekaná t v logu), ale to jsou jen maličkosti a celkově působí web přehledně a vzdušně - jak na správný obsahově bohatý magazín.

Mám ale stejnou připomínku jako Bender - do čtení článku jsem se musel při pohledu na dlooouhé řádky nutit a jednou se mi povedlo se i ztratit. Držel bych se osvědčených 600px - možná se oči musí víc hýbat (moc nechápu čemu to škodí), ale aspoň se neztrácíš v textu, který zároveň pěkně ubývá.

Ještě jednou hodně zdaru s TA.

P.S: ještě by bodlo zvýšit textareu - při psaní delších komentů to není 2x přehledné ;-)

 • #13
 • lefiath
 • 2. December 2010 | 00:25
 • Skupina: Správci

Četl jsem na to různé teorie - obecně se doporučuje tak 600 pixelů na šířku jako ideální pro přeskakování s řádku na řádek, ale pak jsou tu nové modernější teorie, podle kterých se pak zase zvyšuje úsek, který oči urazí, takže ve výsledku tam prakticky není rozdíl (značně zjednodušené a je možné že už si to pamatuji trochu špatně, kdyžtak mě někdo může opravit).

 • #12
 • bender
 • 2. December 2010 | 00:18
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Parádní portál, změna k lepšímu, jen malá výhrada : ta šířka článku(textu) je podle mě až moc velká - ono se to už celkem běžně projevuje na čtivosti, když je text o neco dleší(na řádku) než kolik se toho vejde na A4, vůbec se mi nechtělo článek číst - přestože mě zajímá jeho obsah (vážně divné co ? :) ) - celkové formátování mě prostě neskutečně odrazovalo :) ... jinak ještě jedna pochvala za vše ostatní, přeju ať to funguje tak jak má :)

 • #11
 • k1
 • 1. December 2010 | 22:46
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Po krátkom zhliadnutí stránok, musím pochváliť. Čisté, moderné, štruktúrovo veľmi dobré riešené tutoriarts. Mám zopár výhrad k fóru, ale zrejme sa to časom vyprofiluje k dokonalosti. Klobúk dole pred lefiath(om) a tímom ľudí, ktorí spolupracovali na novom "šate" stránky tutorials. ;-)

 • #10
 • prockoop
 • 1. December 2010 | 21:49
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Hlavně ať už zase přibývá obsah! :-)

 • #9
 • Iwooo
 • 1. December 2010 | 21:37
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Super ! Nič iné sa na to ani povedať nedá..teším sa na nový portál na nové všetko :-) Všetko tu vyzerá tak štýlovo 8-) ;-)

 • #8
 • zino
 • 1. December 2010 | 21:23
 • Skupina: Autoři / Redaktoři

Pripájam sa. Dizajn sa naozaj vydaril. Tak nech to tu šlape a konečne začnú poriadne vychádzať všetky plány! Držím palce! ;-)

 • #7
 • General
 • 1. December 2010 | 21:20
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Moc pěkný, ať to tu šlape. Ale se těšim na design fóra :-D

 • #6
 • Saragon
 • 1. December 2010 | 21:12
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Tak přeju ihodně úspěchů v téhle nové etapě, design je perfektní. ;-)

 • #5
 • Vralis
 • 1. December 2010 | 21:08
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Konečně! :) Už se těším na premiový články.. Na nový design si určitě časem zvyknu ;)

 • #4
 • Nervak1222
 • 1. December 2010 | 21:08
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Klobouk dolu, je to fakt povedený webdesign moc se mi líbí. <3

 • #3
 • ToTo
 • 1. December 2010 | 20:59
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Paráda :) Jsem rád, že už to běží :) Jen tak dál ...

BTW : Design se mi velice líbí :)

 • #2
 • F3RD4
 • 1. December 2010 | 20:51
 • Skupina: Autoři / Redaktoři

Super a to jak tento článek tak celý nový portál.
Doufám, že se najde spousta schopných autorů a pořádně se tutoriarts rozbehnou !

Moc se teším i na nové forum :-)

 • #1
 • Distorion
 • 1. December 2010 | 20:28
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Lefe, ke stránkám bych řek jen toto: Design se mě moc líbí, akorát mě někde v dolní části chybí moje oblíbená věta: "Za design je odpovědný neznámý autor, který se svolil jej vytvořit poté, ...." víme ;-)

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi