Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

1

Použitelnost v praxi 8. - Jak (ne)zjednodušovat diskuzní fórum?

Webtrh, největší české fórum o podnikání, postupně mění svůj vzhled. A to tak, že se odebírá obsah a vše se zjednodušuje. Dokud se ucho neutrhne, což se stalo.

Pro změnu se vyjadřuju k něčemu, co neudálo před měsícem, ale aktuálně probíhá. Vzhled diskuzí a příspěvků byl oholen na naprosté minimum, jen jméno, datum a text. Nic dalšího, pokud nepočítáme nutné ovládací prvky, které jsou průhledné, asi aby ještě méně rušily při čtení (nějaký důvod si vymyslet musím).

Proti této změně se v anketě zatím ohradilo skoro 90% uživatelů a chtějí zpátky starý vzhled. Protože je stále dost brzo a já sám trpím "šokem ze změny", pokusím se být mírnější a spíš analyzovat než se nechávat unášet emocemi. Abych začal tím pozitivním (podle toho jak se na to koukáte), musím uznat Martinovi, že má koule něco takového představit, i když pravděpodobně ani on nečekal takové množství negativních reakcí. Když děláte nějaký výraznější redesign, musíte nutně počítat s tím, že část uživatelů naštvete a někteří dokonce odejdou. Pokud je redesign povedený, ztráta návštěvnosti se nažene a ještě výrazně zlepší díky tomu, že web funguje lépe a lidé jsou spokojenější. Říkám záměrně web, protože s designem se často mění i funkce nebo obsah, a pokud se to správně spojí, máte zaručenou větší úspěšnost.

Bohužel o spokojenosti nemůžeme mluvit ani omylem, protože když se naprostá většina stávajících uživatelů negativně vyjádří k změně (kromě ankety je tam ještě daleko košatější diskuzi, kterou jsem raději ani nečetl, jen zběžně prolétl), je něco špatně. Něco je velmi, velmi špatně. Přestanu tedy mluvit o návštěvnosti, protože stejně nemám přístup k žádným statistikám a těžko můžu říct něco relevantního k tomuhle případu. Namísto toho pěkně rozmáznu, co je na změnách špatného a proč. Kdyby se mezitím vzhled změnil, archivuji si jak vypadá teď.

100% šířka příspěvků

Tohle je dost základní věc, bohužel u fór stále často ignorovaná. Je důvod, proč je nepříjemné číst text, rozprostřený na celou šířku velkého monitoru. Na konci řádku musíme vždy přeskočit na začátek dalšího - čím větší prostor naše oči musí přeskočit, tím nepříjemnější je hledat, kde jsme skončili. Na tohle téma existuje řada studií a není problém si to ověřit prostým googlením, pokud vám nestačí to, že po chvíli na webtrhu prostě přestanete číst. Jako ideální šířka se uvádí něco kolem 600 pixelů. Nemusí se to striktně dodržovat, ale myslím že je z toho jasné, že text skoro na celou šířku je nepříjemná věc. Někdo se tu vůbec nezamýšlel nad účinkem na velkých monitorech. Nevím jestli už mají mobilní zařízení majoritní podíl v návštěvnosti, ale i kdyby, není to argument proč použít stejný vzhled pro rozměrově naprosto rozdílné plochy. Ani to nemusím srovnávat a můžu říct, že na mobilech nebo tabletech nebude šířka textu problém. A stejně tak není problém (zvlášť dnes, s responzivními designy) jednoduše nastavit web tak, aby identifikoval různá zařízení a podle toho jim přiřadil jiné styly!

Žádné avatary

Nejdřív šly pryč podpisy, což se dá pochopit - o tom se na webtrhu také diskutovalo, nicméně nešlo o něco, co by přímo vadilo s ohledem na používání webu. S avatary to ale není tak jednoduché - jestli jste někdy narazili na člověka, co vám řekl že avatary nejsou důležité a "vem je čert", můžete zde v praxi pozorovat, že se ten člověk mýlil a nevěděl co říká. Avatary jsou důležité pro vizuální identifikaci jednotlivých diskutujících, a nesmírně pomáhají v orientaci. Můžete namítnout že ne každý avatar používá, ale většina stálých diskutérů to dřív nebo později udělá. Jako součást vlastní identity. Přezdívka nebo jméno je také důležitá, ale při běžném skenování příspěvků plní až druhořadou roli, v první řadě se spoléhám na avatary. Protože nevím jak vy, ale mě zajímá co kdo řekl, zvlášť u větších diskuzí si třeba vyberu a nečtu úplně vše, ale jen příspěvky od lidí, kteří mě zajímají. Nechci číst anonymní diskuzi kde je mi předkládán nesourodý obsah - to sice tady nehrozí, ale vizuálně to skutečně problém je a věřím že právě v tom se se mnou většina lidí ztotožní.

A bude hůř. Na tohle si totiž nemůžete nijak zvyknout. Vizuální identifikace hraje důležitou roli ve vašem každodenním životě. Mimo počítač se totiž také orientujete podle vzhledu, pokud je to možné. Nemusíte si přečíst že jedna nádoba je na kafe a druhá na čaj, stačí vám se podívat a okamžitě máte díky jasno, protože si po paměti vybavíte jak vypadá vaše nádoba na kafe a že čaj vám došel, protože jste kofeinoví závisláci. Snad neexistuje prostší příklad. Pokud nechcete změnit svoje zvyklosti, nemáte možnost jak se tomuhle přizpůsobit, protože nejde o nějakou prašivost typu "změnili jsme barvu pozadí a textu".

Minimální interakce s jinými uživateli

Teď se dostáváme k těm méně důležitým prvkům pro klíčovou funkčnost, ale stále dost podstatným na to, aby byly zmíněny. Diskuzní fórum je něco jiného než klasické diskuze k článkům. Musím to zmínit, protože někdo má očividně problémy to chápat nebo mezi tím rozlišovat. Diskuzní fórum má lépe uchopitelnou stálou komunitu, a pár užitečných maličkostí uživatele víc motivuje k aktivitě. V tomto případě to bylo hodnocení příspěvků (tzn. reputace) a snad zčásti i itrader. Hodnocení sice stále zůstalo po pravé straně vedle odkazů (nebudu tomu říkat tlačítka), ale jako počítání u uživatelů bylo zřejmě úplně zrušeno. Stejně tak šel pryč ukazatel stavu (protože proč by mě zajímalo, jestli je někdo online, že) a můžeme pokračovat.

Opět nemůžu odkazovat na statistiky a nějaké měření, nakolik tohle uživatele povzbuzuje a je jim to k užitku. Ale vycházím ze samotné základní funkčnosti, proč tyhle věci existují. Nejsou to rozmary. Jsou to užitečné malé věci, které uživatelům usnadňují pohyb a aktivitu na stránkách. Pokud je začnete odebírat, měli byste mít dobré důvody, proč to udělat. Buď máte příliš mnoho obsahových prvků a web je nepřehledný, takže prostě něco musí jít pryč, nebo je nedostatek místa. Ani jedno zde nepozoruji a nedá se argumentovat tím, že je tak maximální pozornost vedená na text, protože pokud vás od toho odvede maličké tlačítko ukazující online stav, máte poruchu soustředění a je to váš problém, ne problém s interfacem webu.

Můžete namítnout že většina z těchto informací (a mnohem víc) se dá najít v uživatelském profilu, ale já nechci klikat každému na profil, protože je to zbytečná činnost navíc, a ještě k tomu spousta lidí ani profil vyplněný nemá, což nemůžu nijak zjistit, dokud na něj nekliknu.

Vzhled prakticky bez grafiky

Tohle je individuální záležitost a jedině zde nejde o něco, co by se dalo vyloženě vytknout. Právě proto se tak Martin aspoň snažil hájit :) Někomu tohle přijde prázdné, protože je zvyklý na bohatší grafiku. Jiný to označí za laciné, protože se to drží minimalistického trendu. Já bych se akorát přimlouval za to, ať tlačítka vypadají jako tlačítka! Bez grafiky se dá žít, i když se tak odebere jakákoliv osobitost a identita, ale co se týká grafiky ovládacích prvků, chci aby byla vyladěná. Průhledné ovládací prvky vypadají jako kdyby byly zablokované, protože průhlednost se k tomuhle účelu často používá. Ostatně pro snižovat čitelnost něčeho aktivního a důležitého, že?

Uf, a jsme skoro na konci. Pokud se má nový vzhled zachovat tak jak je, je zapotřebí provést změny a vyřešit problémy které jsem vypsal. Zúžit prostor pro text, přidat zpět avatary a klidně i další věci, které nijak nenarušují aktivitu uživatelů a naopak jsou ku prospěchu. Bez toho je jediným řešením přepnout zpět na základní vbulletin šablonu. Osobní prosba: Nějak vizuální znázornit, zda uživatel má vyplněný profil nebo ne. Je to jediný způsob jak si zjistit nějaké informace o uživateli na webtrhu, takže jistě nejsem sám, kdo takhle profily prochází, když byly podpisy zrušené.

Nerozumím tomu proč se Martin pouští do podobných změn, aniž by je otestoval, protože pokud nezkoušel test na nějakých opravdu zvláštních lidech, vyšlo by mu pravděpodobně něco podobného jako se teď děje a nemusel by znechutit tolika lidem procházení webu, který jinak jistě rádi navštěvují. Doufám že teď neříkám nějaké smrtelné tajemství a neupadnu v nemilost, ale vím že pro webtrh dlouhou dobu plánoval nový design (který byl prakticky hotový). S ohledem na změny z poslední doby si ale říkám, zda s ním vůbec počítá a zda se prostě nerozhodl jít tímhle nárazovým způsobem. Protože jedna věc je průběžně web měnit podle nějakého vzorce, a druhá věc je dělat relativně nesouvisející skoky s naprosto očividnými základními chybami, které zřejmě nebyly vůbec otestovány.

Proto bych Martinovi poradil, ať si sežene někoho schopného, kdo mu bude pomáhat s použitelností. Ne s UX, myslím že lidi teď dostali UX až dost. Jaký je váš dojem z diskuzí?

Petr Široký Profil na fóru / Osobní stránky / Twitter Webdesignér povoláním, kritik přesvědčením, šašek duší, to vše zde najdete. Tutoriarts jsou poslední 3 roky můj největší osobní projekt. Kromě toho se zkouším věnovat jiným menším webovým projektům, živím se jako nezávislý webový designér a snažím se více hledět do budoucnosti, aby tyto stránky vzkvétaly.

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

 • #1
 • Gynekolog
 • 22. February 2012 | 18:49
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Je to bída, vypadá to jako z archívu nějakýho fora. odtranit avatary je pitomost, jednotlivý příspěvky nejsou nijak oddělený. Aspoň kdyby měl kždej sudej řádek trochu jinej odstín pozadí. Jedinou použitelnost tohohle designu vidim na telefonech.

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi