Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

Nadcházející změny na tutoriarts

11. 8. 2010 v 0:00 2 Nadcházející změny na tutoriarts

Neudělal jsem překlep, mluvím o tutoriarts – čtěte dál a dozvíte se víc. Pro ty, kteří jsou po včerejším facebookovém nájezdu příliš otřeseni, krátce rekapituluji – toto oznámení je seriózní zpráva o chystaných změnách. Jednou z nich je mnohem vyšší aktivita co se týče stránek, která se momentálně pohybuje (alespoň veřejností viděno) kolem nuly. Toto je oficiální prohlášení, takže bude trochu delší.

Začneme tím smutnějším, alespoň pro mě. Jakub Procházka, vám pravděpodobně více známý jako Maximal, formálně opustil vedení tutorials. Dohodli jsme se na tom, že odkoupím jeho podíl, takže nyní jsem oficiálně jediný vlastník (konečně – haha). Jak Jakub řekl, neznamená to, že úplně zmizí ze stránek, což bych nechtěl – je mi ovšem líto, že si nenašel ani čas na to, aby se rozloučil sám. To vám asi mohlo napovědět důvod jeho odchodu – Jakub se pro to rozhodl sám a rozumně to zdůvodnil – jeho aktivity se pozvolna posunuly více méně mimo grafiku (no, život se vám někdy posune jinam, než byste původně počítali), takže sám řekl, že se necítí přínosem pro stránky. (Natočil jsem i video, ve kterém jsem se s Jakubem oficiálně loučil. To video nikdy neuvidíte, pustil jsem si ho jednou a stačilo.)

Je pravda, že Jakub toho za dobu, co zde se mnou a ostatními byl, zas tolik neudělal – přiznává to sám, takže se nebojím že ho tím nějak urazím :) Rozhodně jeho parketou nebylo psaní článků, i když původně to vypadalo úplně jinak. Je až zarážející jak jiné to bylo, když se podívám zpět. Původně jsem si myslel, že Jakub je o dost starší a navíc jsem kdysi chtěl jen udělat design a pak být dál návštěvníkem, nebo moderátorem. Ale jak se zdá, něco mě na post tutorials zřejmě přitahuje, a je to silnější než kdy předtím. Kdybych na to věřil, snad bych řekl, že je to osud. Pokud bych měl vybrat jednu věc, kterou Jakubovi musím přiznat jako zásluhu a za co mu budu vždy vděčný, pak je to tohle: Zachránil tutorials před úplným zrušením, nebo předěláním na úplně jiný projekt. O tom zda je to dobře či špatně by se možná dalo diskutovat :) Drsnou tečnou bude to, že jeho odchod vás v podstatě jinak neovlivní, protože stejně za poslední rok nic nenapsal. Jakube, díky, jsi na těchto stránkách vždy vítán.

Teď se dostávám k nacházejících změnách. Předně to špatné – vývoj nového systému se opět pozdržel. Už to nezní ani jako špatný vtip a beru všechnu odpovědnost na své hloupé a nereálné nároky na to, co všechno by měl nový systém umět. Trochu to rozvedu – navymýšlel jsem si mnoho „hezkých“ věcí, které ovšem s prvotní funkčností stránek, a to jsou články, neměly zas tak moc společného. K čemu vám bude technicky vypiplaný portál, když na něm nebudete mít obsah? Průšvih byl samozřejmě i v tom, že mnohé z těch věcí nebyly jednoduše vytvořitelné. Takže jsem si musel projít prozřením, určitému pochopení že práce programátorů není legrace, což vedlo k výraznému snížení požadavků na nový systém.

A teď k tomu co vás opravdu čeká. Věřte mi, budou to dobré zprávy. Narozdíl od předchozích slibů jsem mezitím nabral jisté zkušenosti o tom, jak by se měl tvořit a vést projekt, udělal si určité finanční zázemí, ujasnil si co se stránkami opravdu dělat, naplánovat si jak toho dosáhnout a momentálně si pro to jdu. Odteď tyto stránky začnu cílit na to, aby vydělávaly peníze. Proč? Protože pokud vám něco vydělává peníze, můžete tomu věnovat čas – pokud budou stránky vydělávat dostatek peněz (a o tom jsem přesvědčen, jinak bych to takto neoznamoval), mohu více času věnovat jim a méně času tvorbě webů, což je práce, která mě momentálně živí a které věnuji většinu času, než abych se místo toho věnoval tutoriarts.

Pokud se někdo z vás zalekl toho, že stránky se stanou „mašinou“ a že o obsah už tu nepůjde, rád vás ubezpečím o tom, že tohle se nestane. Věřte mi, kdyby mě nebavilo psát články a tvořit něco, co pomáhá jiným lidem se učit, nedělal bych to. Mám dost jiných příležitostí, jak se uživit, takže kdybych chtěl, mohl bych tento projekt jednoduše někomu prodat. Protože jsem dospělý člověk, který si vydělává na živobytí, musím dávat určitým věcem různou prioritu. A pokud potřebujete peníze, jednoduše věnujete svůj čas jejich vydělávání, a potom nějaký ten volný čas můžete věnovat koníčkům. Protože jsem přesvědčen, že lze z koníčku udělat hlavní příjem – v podstatě to je to co dělám teď – chci to tak udělat i zde. Během následujícího měsíce budu postupně přesouvat své priority a věnovat víc času tomuto webu. Takže právě díky penězům budu schopen se o stránky starat víc a lépe než předtím. (A upřímně – někdo vám jen tak z ničeho vysoce kvalitní odborné články zdarma nenapíše – ty časy jsou nenávratně pryč a byly pryč už před třemi lety, ještě za původního vlastníka.)

Teď na chvíli vyskočím z popisu, abych zmínil jednu věc – plánovaný nový název projektu již není tutsmania, ale tutoriarts, o čemž se někteří z vás včera přesvědčili na facebooku. (Tedy přesvědčili se o tom, že to již není tutsmania.) Toto rozhodnutí bylo interní, dospěl jsem k němu společně s Jakubem Šimůnkem (je to jeho nápad) již asi před půl rokem, a mělo to být překvapení. Tato změna názvu je konečná a má své důvody – nové jméno je blíž slovu tutorials, a je originální. Což o spojení něco-mania bohužel nemohu říct, protože jsem měl možnost si prohlédnout hromadu stránek, které mají slovo mania v názvu. Nic vám nebrání stránkám nadále říkat tuts :) To byla malá odbočka k názvu, pokračujme s novinkami.

Jednou z hlavních věcí, které určitě chcete slyšet je to, že opět začnou vycházet regulérní články. Začínám znovu budovat tým autorů, protože původní tým se v podstatě rozpadl. Opět, jsem osoba, která za to může. Když se o něco nebudete starat, rozpadne se vám to. Prozatím tedy budu psát články já a Jakub Šimůnek, kterého zatím většina z vás neměla možnost moc poznat, což se ovšem brzy změní. Jakubovu roli a co od něj můžete čekat vám upřesním později, zatím vám popíšu co můžete čekat ode mě – tutoriály k Photoshopu a velký seriál, který bude komplexně pojednávat o webdesignu. Mám nyní mnoho nových zkušeností co se týče praxe, a snad se také trochu zlepšilo moje psaní, navzdory tomu, že jsem už nějakou dobu nic nenapsal – k tomu mám také něco málo co říct. Když denně děláte 8 hodin něco, co se týká grafiky a designu, rapidně se zmenší vaše chuť o tom ještě psát. Mohl bych to nazvat leností, mohl bych to nazvat apatií, ale nechci být na sebe zase tak moc tvrdý – takže to nazvu nechutí. Ale člověk potřebuje překonat jisté překážky a prostě se donutit dělat něco, co se mu začne zajídat. Kdybych to nenáviděl, nedělám to. A navíc – takhle dojela většina autorů. Měli to jako koníček, dělali to ve svém volném čase, ale pokud to opravdu není náplň vaší práce nebo něco, čemu se opravdu věnujete, přestanete mít zájem o tom psát.

Navracím se tedy k základu, co od těchto stránek očekáváte – kvalitní tutoriály. K tomu přibude nová věc – kvalitní zdrojové soubory. Momentálně mohu říct, že půjde o textury, styly, webové šablony, vektorové objekty, všechny možné užitečné věci ke stažení. Spolu s tutoriály a wikipedií, o kterou se nyní budeme také více starat, to bude hlavní náplň stránek. Tak jak to mělo být. Budeme opět zveřejňovat inspirace, a pokusím se vám zajistit i zajímavé rozhovory se známými grafiky nebo designéry. Na závěr něco málo o proměně stránek.

Celé stránky projdou vizuální obnovou (protože na stávající hrůzu se již prakticky nedá koukat – kdo si to pamatuje, může mi připomenout mé obhajování tohoto designu dva roky zpět), ale kromě toho se zas tak moc věcí nezmění. Uvažujeme o přechodu na placené diskuzní fórum, protože bychom vám chtěli dát větší komfort u diskuzí. Momentálně nechci zabíhat do podrobností, nicméně rád bych tímto stanovil přibližné datum nasazení nového systému jako konec října. Je možné, že se to stihne dříve (díky odebrání všech zbytečností), a pokud ano, budete jistě jen rádi.

Chci vás upozornit, že tyto věci se budou dít jedna po druhé. Neočekávejte, že hned zítra se stránky začnou plnit články a že vše okamžitě ožije. Vše se začne rozebíhat postupně.

Ps. Pokud chcete, můžete na stránky kdykoliv přispět libovolnou částkou – jakýkoliv příspěvek je vítán a přispěje ke zlepšení stránek. Stejně tak pokud se někdo chce aktivně podílet nějakým způsobem na stránkách, jste vítání na e-mailu jsem@lefiath.cz

Petr Široký Profil na fóru / Osobní stránky / Twitter Webdesignér povoláním, kritik přesvědčením, šašek duší, to vše zde najdete. Tutoriarts jsou poslední 3 roky můj největší osobní projekt. Kromě toho se zkouším věnovat jiným menším webovým projektům, živím se jako nezávislý webový designér a snažím se více hledět do budoucnosti, aby tyto stránky vzkvétaly.

Zdrojový soubor : Není k dispozici

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

 • #2
 • lefiath
 • 6. January 2011 | 21:34
 • Skupina: Správci

Toto je starý článek, změna už je tady :)

 • #1
 • Martin Kubík
 • 6. January 2011 | 21:00
 • Skupina: Neregistrovaní

Velmi sa teším na túto progresívnu zmenu a oceňujem postoj. Za kvalitné články som ochotný si aj zaplatiť :) Veľa štastia! :)

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi