Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

3

Dojmy z nového youtube

Youtube navštěvuji často a rád - mám řadu oblíbených kanálů, které sleduji, a stejně tak mě na web přivádí řada odkazů nebo vyhledávání, když chci něco najít, třeba nějakou písničku.

Takže když teď google změnil styl hlavní strany, myslím že jsem dobrým subjektem na otestování, zda došlo ke zlepšení, nebo zhoršení. Nebudu vás napínat, nebavím se. Nejsem nadšený. Moje dojmy jsou veskrze negativní. Kdybych měl shrnout, co si o tom myslím, tak bych řekl něco na ten způsob, že google poslední dobou dělá "divné věci". Ale to by nebylo příliš zajímavé a nechci se vás ochudit o svoje stěžování a fňukání. Nerozumím jak je možné, že tolik lidí přijalo tuhle změnu jako pozitivní věc, takže chci zmínit svoje důvody, proč se mi nelíbí. Zatím jde jen o hlavní stranu, podstránek se to naštěstí ještě nedotklo a snad jde o svým způsobem o testovací záběh, takže je snad šance, že to takhle dlouho nezůstane.

Víte co je ironie? Za ty roky jsem si na layout youtube bez problémů zvykl, ale pořád jsem si říkal, proč to musí být tak hnusné, vždyť podobný web se dá udělat graficky hezký a použitelný, rozhodně nemusí být naprosto bez grafiky, jako dlouho youtube vypadalo. A teď, když už se konečně vzchopili něco s tím dělat, byl bych rád za starý web kvůli funkčnosti. To jsou klíčová slova - použitelnost a funkčnost. Abych měl na čem svoje pohnutky demonstrovat, vykopal jsem odkudsi (přes google images) obrázek starého youtube.

Nový youtube si každý může shlédnout přímo v akci, ale pro případ, že na něj nejste registrovaní vám chci ukázat, jak přesně vypadá u mě.

Je samozřejmé, že narozdíl od googlu nemohu svoje myšlenky ověřovat na lidech, takže jde jen a jen o domněnky. Vstupte proto do říše představ, kde si jeden člověk myslí, že jedna z největších společností dělá věci ne pro uživatele, ale spíš kvůli jednotnému vzhledu. Pravděpodobně budu mimo, ale nemůžu přijít na rozumné důvody, proč některé věci dělají. Třeba ale v něčem uhodím hřebík na hlavičku, protože i dnes je řada věcí ve webdesignu otázkou náhody. Ale už jsem řečnil dost dlouho obecně, je na čase vyjádřit se ke konkrétním věcem.

Konkrétní připomínky

Nový vzhled už používám nějaký den, takže můžu říct, že jsem na něj zvyklý, takže ze mě nemluví počáteční odpor, ale averze vůči "novinkám", která se nezmenšila od prvního dne, kdy jsem je viděl. Největších změn doznal nový levý panel a odběr nových videí. To je také semeniště všeho zla, ale hezky popořádku, odshora dolů.

Vršek

Vrchní část se postupně zmenšila. Vysvětluji si to tak, že vyhledávání je dostatečně velké a pro většinu lidí zažité, že stejně jako zbytek nemusí být moc oddělené a může přejít do pozadí. Dejme tomu. Čemu ale nerozumím je praktické zneviditelnění rozbalovacího panelu uživatele - vidíte jenom váš avatar vpravo, ale už prakticky nevidíte šipku, která po kliknutí rozbalí přehled vašich videí, velmi užitečný a příjemný - na jakékoliv stránce si ho můžete rozkliknout a procházet bez nutnosti přejít na novou stránku. Pokud to někdo neví, řekl bych že teď nemá moc šancí to objevit, pokud přes to nenajede. Celkově bych zde neměl moc připomínek a ani bych se za upozadění něčeho, co zřejmě většina bez problémů využívá nezlobil, kdyby to mělo smysl a upřednostnilo se tím něco jiného. Jenže upozadění ovládacích prvků webu, aby se víc pozornosti strhlo na nový sloupec, stojí na tom, jak důležitý a podstatný ten nový sloupec vlastně je. Takže youtube si zde může dovolit něco, co by většina webů nemohla, tedy víceméně kašlat na nové uživatele (kolik jich asi tak může být?) a díky svému unikátnímu prostředí spoléhat na znalost uživatelů stávajících. Zde staré věci víceméně zůstaly, takže co je nového?

Černý panel

Spousta lidí o něm řekla, že je pěkný. Nemůžu, prostě nemůžu... proč je pěkné něco, co ční jak černý penis uprostřed stránky? Pokud se vám podobně výrazná věc přitiskne k okraji obrazovky (když máte malé rozlišení), snad to může být fajn, ale pokud máte široký monitor, působí černý prostor v celkově bílé stránce nepatřičně. Je to jiné než když uděláte pozadí hlavičky nebo patičky černě, řádky fungují jinak a lépe než sloupce. Pro zvýraznění nepotřebujete černou, a nevím o tom, že by černá byla základní barvou Korporátní identity googlu. Takže mě akorát napadá, že se youtube začíná přizpůsobovat víc mobilním zařízením než klasickým monitorům (nezkoumal jsem jak vypadá youtube na mobilu), protože tam se díky menšímu rozlišení ten panel na okraj skutečně přitiskne.

Můj problém s černou je v tom, že to silně rozbíjí ucelenost stránek a dává jim to dost divnou, nejednotnou formu, protože se ten sloupec ještě zčásti propojuje s panelem, který pokračuje vpravo. Je to chaos a bordel a i když už jsem si na to zvyknul, přehledné to není. Jako kdyby někdo dostal příkaz tohle udělat výrazné, a ignoroval všechno ostatní. Ale čert vem vzhled, důležité jsou funkce. No a tedy je ten nejhorší fakt, já si myslím, že celý ten sloupec je zbytečný.

Přesunuly se do něj věci, které byly předtím rozmístěny různě po stránkách, takže bychom mohli říct, že je tu snaha všechno seskupit do logických skupinek. Akorát že ta snaha selhává na obsahu toho, co se snaží seskupovat... Sloupci vévodí tlačítko přidat kanál, které jsem nikdy nevyužil a teprve teď jsem zjistil, co to má být. Zobrazí se vám nejsledovanější kanály youtube, které můžete odebírat. Hurá. Zřejmě je to cílené na lidi, co chtějí náhodně kliknout a otevřít si nějaké video nebo kanál. Jiný smysl nevidím - přidáváte si snad tak často náhodné kanály? Dále je tu váš panel, který byl předtím přístupný právě pouze vysouváním z avataru v hlavičce (v podstatě se vám vysune stejný obsah). To je jediná věc, co mi dává smysl, zřejmě chtějí, aby tahle důležitá část ovládacích prvků byla pořádně na očích. Zbytek, tedy převážnou část menu (nic jiného to potom není) zabírají kanály co sledujete (pro případ, že máte potřebu si je neustále procházet), hlavní odkazy youtube a navržené kanály. A teď mě nechte vysvětlit, proč si myslím že tohle je kravina.

Přidat kanály je naprosto zbytečné tlačítko, u kterého si nedokážu představit masové použití a to, že by šlo o oblíbenější věc než jiné části webu. Přehled oběrů vlevo je konina, protože hned vedle toho máte jednak skutečné odběry (tedy výpis nejnovějších videí od kanálů, co odebíráte), ale taky je nahoře nad tím černý panel, který vám dovoluje přejít přímo do vašich odběrů, kde si je můžete prohlédnout všechny! Vlastně je to tedy opakování toho samého, akorát že to vlevo ukazuje pár kanálů a zabírá místo. Jestli se něco opravdu povedlo, tak je to právě ten černý pahýl, protože vidíte kolik kanálů sledujete, pohodlně si můžete přejít do jejich správy a navíc teď můžete filtrovat mezi nahranými videi a aktivitou kanálů co odebíráte. To je jediná skutečně pozitivní věc co na tom černém neštěstí vidím. Youtube odkazy by klidně a bez problémů mohly být v hlavičce jako jedna řádka, kde kdysi byly. Lidé jsou dávno zvyklí scrollovat a pár desítek pixelů navíc nikoho nezabije. A navržené kanály by se mohly vrátit vpravo pod doporučená videa, kde předtím byly a kam i logicky patří, protože jde o něco, co se člověku pouze podbízí a co nemá v odběrech. Jenže pak by ty doporučené nemohly být tak velké, protože by se navržené kanály posouvaly hrozně hluboko.

Odběry a doporučené

Co mě naštvalo víc než černota je pokažení odběrů. Myslím že nedělám na youtube nic zvláštního ani o moc jiného než každý průměrný uživatel - v perexu jsem zmínil, na co youtube používám. Ostatně to jsou stavební kameny celého webu, že? Podívejte se na starou formu odběrů. Nezabírají víc místa, a díky absenci levého sloupce se jich vešlo víc vedle sebe. Nepotřebuji velký náhledový obrázek, protože z něj často není moc jasné, o čem video bude - to přeci není nejdůležitější informace. Pokud mám někoho v odběrech, postačí mi i menší obrázky, stále z nich bez problémů vyčtu, o co se jedná. Zásadním problémem nového zobrazení totiž je, že od každého kanálu to ukazuje jenom jedno nahrané video. Rozčiluju se nad tím proto, že mě to neustále otravuje - staré zobrazení ukazovalo víc videí, které moje odběry nahrály. Protože mám řadu kanálů, které nahrajou třeba 3 videa najednou, a často jsou i propojená (na pokračování). Takže mám zájem si je shlédnout. Jenže tady je jenom miniaturní odkaz další videa pod každou novinkou, který poté odhalí další videa, co uživatel nahrál. Je to odporné. Je to nepříjemné. Nejde to změnit nebo jinak nastavit. Ještě jedna věc - avatary a názvy kanálů jsou v odběrech tak debilně napasované, že je přehlédnete a není možné jimi vizuálně skenovat jako to šlo předtím, kdy byl název kanálu na samostatném řádku a videa až pod ním.

Zde mám zřejmě specifické potřeby a většina uživatelů asi ocení větší prostor samostatným videím, ale byl bych opravdu rád za možnost si to změnit. Jistě by nebyl takový problém mít alternativní verzi pro lidi, co odběrají kanály s trochu větší kadencí videí. A mimo velkého obrázku, který není tak velký a proto žádná výhra, je tu ještě prostor na krátký popisek pod nadpisem. Ale víte co? Většina autorů to stejně tomu popisku nepřizpůsobuje, takže tam většinou není nic zajímavého. Obojí je tak zbytečnost.

A doporučené? Tenhle panel se časem zvětšuje a roste :) Vždyť teď už skoro dosahuje velikosti standardních odběrů. Jediný problém je ten, že je mi totálně ukradený. Musím ale říct, že se tam generují videa podle toho, co jste si kdy s vaším účtem shlédli, a že to někdy doporučuje opravdu dobré věci. Takže jediná výraznější připomínka je, že by to mohlo být menší.

Celkově

Na nový vzhled už jsem si zvykl, a stále z něj mám špatný pocit. Kromě černého vršku odběru kanálů mám dojem (a ještě ty doporučené mě výběrem občas příjemně překvapí), že se vše zhoršilo, a že k tomu nebyl důvod. Mimochodem, ještě jedna "pěkná" věc. Youtube teď nijak nezvýrazňuje odkazy, předchozí způsob zvýraznění modrou byla dobrá věc, takže logicky musela jít pryč. Teď u každého odkazu slouží hover. K tomu nemám moc co dodat...

Youtube si rozhodně prošlo řadou změn, malých i velkých, takových, které byly opakem jiných. Můj dojem tedy je, že vše je hodně o experimentování. Ten vývoj jde neustále dopředu, ale není to jedna rovná čára, která bezchybně povyšuje něco dobrého na ještě lepší věc. Je to spíš klikatý sled změn, které postupně posunují celek tu kupředu, tu dozadu. Protože když dosáhnete určitého momentu, vývoj se prakticky zastaví a jde pomalu kupředu (doufám). A tak přicházejí experimenty. Proto je můj závěrečný dojem ten, že jde o jeden z experimentů, který se ne tak úplně povedl. A budu doufat, že některé věci, zvlášť odběry, vrátí zpět. Pokud se vám nová podoba hlavní strany nejen líbí, ale jste i spokojeni s její funkčností, dobře pro vás. Já si stále zvykám, tedy zvykám na takové úrovni, že to pro mě bude automatika a nebudu skřípat zuby pokaždé, když něco používám. Protože se nedá dělat nic jiného, pracuju na tom.

Petr Široký Profil na fóru / Osobní stránky / Twitter Webdesignér povoláním, kritik přesvědčením, šašek duší, to vše zde najdete. Tutoriarts jsou poslední 3 roky můj největší osobní projekt. Kromě toho se zkouším věnovat jiným menším webovým projektům, živím se jako nezávislý webový designér a snažím se více hledět do budoucnosti, aby tyto stránky vzkvétaly.

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

 • #3
 • lefiath
 • 18. December 2011 | 15:15
 • Skupina: Správci

Romane, zkus prosím rozvést alespoň v něčem, proč si myslíš, že to předtím bylo nefunkční a teď to je skvěle použitelné. Protože pokud se domníváš, že já se ve všem co tu píšu pletu, měl bys zmínit proč. Já to udělal. Teď tedy čekám na tebe - jinak jsi to ty, kdo rýpe.

Navíc mi tvůj příspěvek přijde ne tak moc k tématu, protože třeba vypisování odběrů se nezměnilo co se seřazení týče, ale spíš co se zobrazování týče. (Jsou stále pod sebou od nejnověji přidaných.) A seznamy celkově jsou už nějakou dobu prakticky stejné (nevím jestli hudební seznamy vypadají nějak jinak.

 • #2
 • PiP3R
 • 18. December 2011 | 13:55
 • Skupina: Moderátoři

hlavní strana je nanic, to ano .. ale podstránky jsou vpoho ;-) .. jen samotný kanál uživatele mě trošku štve, že jde měnit jen pozadí a avatar a že se ti defaultně otvírá na záložce aktivity, že musím ještě jednou klikat abych viděl uživatelovy videa

 • #1
 • Roman Zámečník
 • 18. December 2011 | 13:19
 • Skupina: Neregistrovaní

Dříve pro mne hlavní strana byla naprosto nefunkční věc, kterou člověk musí přetrpět než vyhledá co chce. Dnes je díky zmněnám hlavní strana skvěle funkční, vyhazuje mi odběry, které mne zajímají pěkně seřazené a hlavně ji teď využívám a zdržím se na ní než začnu vyhledávat. + konečně zjednodušili pouštění hudebních seznamů a opět mi to velmi zjednodušilo používání. Zmněnu hodnotím velmi kladně, ani jedna ze zde uvedených připomínek mi nepříjde významná oproti celkovému dobrému dojmu z grafiky a hlavně konečně dobré funkčnosti hlavní strany. Osobně začínám mít pocit, že si lefiath prostě rád rýpne.

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi