Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

7 Zlozvyků při práci s Photoshopem a jejich náprava

 • napsallefiath
 • sekcePhotoshop
 • kategorieOstatní
 • verze programuCS5
 • znalostiAutor předpokládá, že máte pročteny minimálně základy v Photoshopu.

24. 8. 2010 v 0:00 9 7 Zlozvyků při práci s Photoshopem a jejich náprava

Buďte rychlejší, efektivnější, chytřejší a krásnější. Mohu vám zaručit, že alespoň prvních dvou věcí se článek týkát bude, a pokud sami sobě škodíte používáním komplikovaných a horších technik, navede vás na správnou cestu a doporučí jednoduchou nápravu.

Tento článek je věnován především středně pokročilým grafikům, kteří pracují (nebo si jen hrají) s Photoshopem pravidelně. Obávám se, že začátečníci budou mít problém vůbec všechny zmiňované věci znát, a navíc nebudu nic podrobně vysvětlovat, protože předpokládám, že dostatečně zkušení čtenáři si poradí či vyhledají rady sami (jde o rady jak používat program, ne vysvětlování postupů s nástroji), a profesionálové pravděpodobně své potenciální slabiny znají dobře. (I když… můžete si projít alespoň jednotlivé body, třeba najdete něco užitečného.) Většina z těchto věcí jsou zlozvyky, takže pro jejich odstranění je třeba trénovat správný postup a nutit se do něj, aby vás problémy co nejdřív opustily. I když to zpočátku může být nepohodlné a otravné, tyto postupy jsou dlouhodobě mnohem efektivnější, jak poznáte sami, pokud vytrváte.

Pokud něčemu můžete věnovat hodně času, nejlepší způsob, jak předcházet tomu, že člověk něco začne používat špatně, je vědomí o tom, jaké má možnosti. Čím lépe budete Photoshop znát, tím menší je pravděpodobnost, že budete u něčeho zbytečně ztrácet čas, protože budete vědět, k čemu co slouží. To samozřejmě není jistota, protože co se člověk naučí sám, se s cizí pomocí naučí mnohem rychleji, takže byste zároveň měli sledovat novinky a informovat se, zda se neobjeví nový postup či nová možnost, jak něco lépe zvládat. Ne každý si bohužel může dovolit všemu věnovat tolik času, aby měl o dané problematice perfektní přehled, a proto přichází tento článek, aby shrnul ty největší zlozvyky, které jste mohli během kratšího, nebo i delšího používání Photoshopu získat. A nepíšu ho díky tomu, že mám perfektní přehled, ale protože jsem většinou z těchto zlozvyků trpěl.

Tento seznam určitě není definitivní a i u mě se ještě čas od času objeví některý z neduhů. Je pravděpodobné, že v budoucnosti se bude článek rozšiřovat – ovšem připravovaný seriál o Základech Photoshopu CS5 by měl začátečníky přímo učit, jak si nevypěstovat podobné zlozvyky, čímž snad budeme mít pokryté všechny tři výše zmíněné skupiny.

1. Ignorování nastavení Photoshopu

Nově jste nainstalovali Photoshop a nezajímá vás, co si můžete nastavit? Pak si pravděpodobně zbytečně ztěžujete práci. Photoshop není třeba nějak extra ladit, a i v základní podobě můžete normálně pracovat, najde se ale minimálně pár věcí, které by si každý měl přizpůsobit podle sebe. Určitě doporučuji alespoň nastavit jako jednotky pixely, vypnout posun rychlým pohybem (snad neojtravnější věc, co se kdy v Photoshopu objevila), vypnout zobrazování Mřížky obrazových bodů (novinka v CS5, Zobrazení → Zobrazovat → Mřížky obrazových bodů – doporučuji vypnout, než po přiblížení oslepnete) a zapnout posouvání kolečkem na myši. Dále pak speciálně pro designéry doporučuji přidat více stavů historie, osobně mám 250 – nemusíte mít tolik (je to náročnější na paměť), ale základních 20 je naprosto nedostatečných ve chvíli, kdy se potřebujete vrátit k něčemu, co jste udělali před půl hodinou.

2. Používání Výběrových nástrojů místo Tvarů

Jeden z častějších problémů – také jsem kdysi byl obětí. Myslím že za to může fakt, že člověk se nejdřív naučí s výběrovými nástroji a pak k nim přilne, že je začne používat na vše. (Také je pravda, že u starších verzí Photoshopu tvary nebyly, takže kdysi nebyla jiná možnost než výběry používat.) Však jde jen o to vyplnit vybranou oblast, a předtím třeba ještě výběr zaoblit, že? Až budete potřebovat podobné výtvory upravovat, například měnit jim velikost, poznáte peklo. Objevte vektorové nástroje a všechny možné tvary, kterými Photoshop disponuje. Nejen že nástroji pro přímý výběr můžete přesně a rychle měnit velikosti svých tvarů, ale díky možnostech v nastavení budete tvořit na pixel přesné obdélníky, určovat si míru zaoblení, a spojovat celé řady objektů, které byste složitě a nepřesně spojovali přes výběrové nástroje.

Obecně by mělo platit – pokud můžete použít vektor (tzn. můžete s objektem libovolně pracovat) – ideálně v případech, kde by se nelišil od bitmapy, použijte ho, většinou nic nezkazíte. Výběry by se opravdu měly používat hlavně v případě, že něco potřebujete vybrat a dál s tím nějak pracovat, ne na tvorbu jednoduchých tvarů.

3. Neorganizované a nepojmenované vrstvy

Dokud máte v souboru jen pár vrstev, tak to jde. Když máte v projektu stovky vrstev, budete během práce bez alespoň částečného pojmenování a organizace ztrácet čas hledáním vrstev, se kterými potřebujete pracovat, pokud tedy nemáte mimořádnou pamět. Může se stát, že se k dokumentu budete potřebovat vrátit za pár týdnů, nebo i měsíců – pak už si nebudete pamatovat nic a čeká vás dobrodružné procházení projektu a přemýšlení nad tím, kam jsem sakra umístil tohle. A nechtějte ani vědět, co vám udělá kodér v případě, že mu dodáte design o 376 nepojme­novaných neseřazených vrstvách. (Abych se přiznal, já to také nevím, nikdy jsem takovou prasárnu nikomu jinému neudělal, prasím jen na vlastním písečku.)

Dobrá, pokud děláte něco pro sebe, nemusíte být perfekcionisté a pojmenovávat každou vrstvu, ale určitá základní organizace by zde měla být. Seskupujte vrstvy podle logických celků, tak jak vizuálně zapadají do sebe. Nikdo asi u designu nespojí hlavičku s patičkou, protože obojí je úplně jinde. Jiná věc může být seskupování podle typu objektů, ale obecně se mi nejvíc osvědčilo seskupování podle umístění. Pojmenujte si nejdůležitější části, a v tomto případě se do toho asi opravdu budete muset dokopat, protože jde snad o největší zlozvyk, kde ztráta času nemusí být moc viditelná, a pojmenovávání chvíli trvá, ale pokud je to rozsáhlejší projekt, vrátí se vám to.

4. Používání gumy bez masek

Absolutně. Nejčastější. Zlozvyk. Troufnu si to říct, i když to nemám nijak ověřené, už kvůli tomu, co zde máme – masky jsou pro většinu středně pokročilých lidí stále záhadou. Navíc guma a výběrové nástroje jsou tak jednoduché na osvojení. A když potřebujete něco vygumovaného vrátit zpět? Musíte mít buď uloženou původní vrstvu, nebo krok v historii. Pokud to nemáte, máte problém. A nebo použijete masku.

Maskování objektů znamená, že děláte to samé co předtím, jen použijete masku, díky které neničíte původní vrstvu, ale kreslíte do masky, která ji překryje. Můžete tedy původní vrstvu kdykoliv obnovit celou, nebo jen její částí podle toho, co vyberete. Můžete mít vektorové, i bitmapové masky založené na výběrových nástrojích. Na těchto stránkách se minimálně jeden článek přímo o maskách povaluje (Základy Photoshopu), takže absolutně doporučuji si ho přečíst. Jeden z největších problémů je používání naprosto neefektivních nástrojů bez možnost vrátit se zpět. Pokud nejste tak perfektní, že pracujete na jeden zátah (když vypínáte Photoshop, máte hotovo a už nikdy se k souboru nevrátíte), mnohokrát se vám vyplatí masky používat – můžete je používat i na skupiny, a skrýt tak části více vrstev najednou. Kromě toho, že jsem přesvědčen, že jde o nejčastější problém, má vše i svou světlou stránku – učení masek je relativně snadné a domnívám se, že asi každý raději začne používat masky než se pořád vracet v historii, nebo mít 5 záložních vrstev. Neměli byste tedy mít takové problémy zbavit se zlozvyku.

Často dostanete radu, abyste pravidelně ukládali své pracovní soubory. Zde v Photoshopu by se k tomu mohla přidávat další rada, používejte masky, ať se ke všemu pěkně můžete vrátit.

5. Co takhle ukládat vlastní kolekce, styly a štětce?

Tento zlozvyk je opravdu hloupý, a pozoruji ho i na sobě – ukládání zabere minimum času (narozdíl od zálohování celého počítače, což je otravná činnost), takže od zálohování vás dělí pouze vaše lenost. Člověk si to ani nemusí uvědomit, prostě to bere jako samozřejmost – dokud nepřijde pohroma. Pokud jako já zapomenete u přeinstalace systému zálohovat všechny své štětce, styly, objekty a zkratky, dostanete tvrdou lekci (zvlášť když v mém případě šlo o dlouhodobě nahromaděnou a přehledně zorganizovanou sbírku – nezapomenu na tebe). V nejnovějším Photoshopu si můžete zazálohovat prakticky vše (i rozvržení pracovní plochy), takže toho využijte. Použijte Správce Přednastavení a nebuďte líní akci zopakovat po každé větší změně – budete připraveni a za těch pár vteřin si vždy zazálohujete své zvyklosti a známé prostředí.

6. Nepoužívání chytrých objektů a filtrů – nedestruktivních technik

Chytré filtry mají dost společného s maskami – v podstatě jde o stejný případ. Mnoho Přizpůsobení (Obraz → Přizpůsobení) a některé nejzákladnější Filtry lze vložit jako vrstvy, které můžete kdykoliv upravit podle potřeby. Pokud jste tohle dosud nevěděli a často upravujete fotky, měla by to pro vás být skvělá zpráva. Poslední článek Základů Photoshopu CS3 jsem celý (v rámci mezí a mé neznalosti) věnoval nedestruktivním úpravám. Zde neexistuje důvod, proč nepoužívat chytré filtry. Je tu něco negativního na tom, že můžete kdykoliv nejen zrušit, ale hlavně libovolně upravit své nastavení? O něco větší zdrojové soubory? Pcha, i kdyby byly 2× větší, za ten komfort to stojí.

Nemyslím že mám co dodat – nedestruktivní nástroje jsou budoucnost. Máte možnost kompletně kontrolovat alespoň část z toho, co děláte – využijte toho naplno!

A pak tu máme chytré objekty – jde o něco trochu jiného, a na první pohled vůbec nemusí být zřejmé, o co jde. Chytrý objekt vytvoříte z jedné a více vrstev – potom ho dvojklikem otevřete a můžete upravovat jako normální dokument (zůstává ve vašem původním dokumentu, jen se chová jako samostatný projekt). K čemu je to dobré? Jednak to šetří výkon, protože chytrý objekt se chová jako jedna vrstva, takže do něj můžete schovat klidně všechny vrstvy vašeho projektu. Dále – chytré objekty můžete duplikovat, a když potom jeden upravíte, upraví se automaticky všechny – nezní to skvěle? To z něj dělá extrémně účinný a užitečný nástroj například ve webdesignu – máte hromadu objektů, které byste potřebovali upravovat najednou? Zapomeňte na zdlouhavé duplikování, udělejte si chytré objekty. A ještě jedna maličkost – pokud chytrý objekt transformujete (třeba ho nějak zmuchláte) – vnitřek to neovlivní, takže si můžete perfektně vyhrát s tím, že budete zkoušet, jak vnitřek bude reagovat na úpravy inteligentního objektu. Šetří výkon, šetří čas – chytré nástroje a objekty jsou něco, co opravdu budete chtít ovládat.

7. Nevyužívání zkratek

Poslední věc, kterou absolutně doporučuji všem, kteří pracují (či si hrají) s Photoshopem více než jednou týdně. Zkratky vám ušetří suverénně nejvíc času – troufl bych si říct, že víc než všechny výše zmíněné věci.

Naučit se používat zkratky nemusí být jednoduché, protože zde jde opravdu jen a čistě o zvyk – není se co učit, musíte si zapamatovat, k čemu která zkratka slouží. A stojí to za to – myš je sice skvělá věc, ale proč jezdit a klikat, když můžete jednoduše zmáčknout tlačítko? Zkratka jsou něco, co by se člověk měl sám učit průběžně s tím, jak objevuje v programu nové funkce – bohatě se to vyplatí – pokud byste si z tohoto výběru měli zvolit jednu věc, doporučil bych vám vsadit vše na poslední volbu. Je to dost superlativů? Ano? Tak už běžte, a donuťte se zapamatovat si alespoň nejzákladnější zkratky.

Víc toho zatím nemám – obávám se, že další věci teprve čekají na objevení. A pak se je začnu učit spolu s vámi. Všechny zmíněné zlozvyky stojí za to zlomit a doufám, že pokud některým z nich trpíte, vypsané důvody budou pro vás dostatečně motivující, abyste je zlomili. Hodně štěstí a do toho, osvoboďte se z okovů :)

PS: Začátečníci nemusí zoufat, jak jsem již říkal výše, po spuštění nového webu (což nastane poměrně brzy) začne vycházet seriál na Photoshop CS5, kde budou všechny tyto věci zmíněny a rovnou se budou učit, jak jim předcházet.

Petr Široký Profil na fóru / Osobní stránky / Twitter Webdesignér povoláním, kritik přesvědčením, šašek duší, to vše zde najdete. Tutoriarts jsou poslední 3 roky můj největší osobní projekt. Kromě toho se zkouším věnovat jiným menším webovým projektům, živím se jako nezávislý webový designér a snažím se více hledět do budoucnosti, aby tyto stránky vzkvétaly.

Zdrojový soubor : Není k dispozici

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

 • #9
 • Neregistrovaný kolemjdoucí
 • 29. September 2012 | 19:17
 • Skupina: Neregistrovaní

WOW, díky moc za sdílení zkušeností!
nádherně a přehledně psané!!!

 • #8
 • lefiath
 • 19. May 2012 | 23:11
 • Skupina: Správci

Článek je 2 roky starý, tohle je nový web :) Díky za pochvalu.

 • #7
 • Peeeeta
 • 17. May 2012 | 23:34
 • Skupina: Neregistrovaní

Zdravím, on bude spuštěn nový web?
Jinak pěkný články

 • #6
 • grafika3
 • 5. January 2012 | 14:55
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Článek zcela výstižný. Celý web slušný, nepřeplácaný a uspořádaný.

 • #5
 • Damián
 • 14. March 2011 | 19:15
 • Skupina: Neregistrovaní

Proste klobúk dole pred Vami LEFIATH tieto články mi velmi pomahajú. Dobre sa to číta :D

 • #4
 • JS
 • 1. February 2011 | 13:49
 • Skupina: Neregistrovaní

Ahoj, pěkné stránky. Obzvlášť tento článek je skvělý a já za něj děkuju. H.8-)

 • #3
 • Někdo vočumující
 • 29. January 2011 | 20:34
 • Skupina: Neregistrovaní

Naprosto luxusní web!Skvělá práce,myslím že nejen mě tahle stránka moc pomohla ;)

 • #2
 • lefiath
 • 24. January 2011 | 10:20
 • Skupina: Správci

Díky za takovou pochvalu :)

 • #1
 • Neregistrovaný kolemjdoucí
 • 21. January 2011 | 20:20
 • Skupina: Neregistrovaní

Chlape, jsem tu dnes úplně poprvé a popravdě řečeno : "Ty Bláho! Kloubouk dolů!" Tak nádhernej web a tak přátelskej přístup jsem už hezkou řádku let nemrkal. Great job !

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi