Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

4. Photoshop CS5 - Nastavení programu a možnosti přizpůsobení

2. 2. 2011 v 15:50 22 4. Photoshop CS5 - Nastavení programu a možnosti přizpůsobení

Kdo vládne programu svému, dobře se má. Dobrá znalost nastavení, aneb co můžete změnit, je při práci velmi důležitá. Stejně tak jako možnost přizpůsobit si pracovní prostředí - Photoshop můžete velmi výrazně přestavět, čímž myslím opravdu zpřeházet pracovní plochu a všechny panely, které používáte k práci, dle vašich potřeb. Nejzákladnější lekce máme za sebou, takže je čas ukázat si, jak Photoshop nastavit a změnit, než se skutečně pustíme do práce.

Pokud přicházíte z předchozího dílu, jistě máte v paměti procházku panelu vrstev, ukázku pokročilého nastavení a dalších věcí. My ale budeme spíše navazovat na druhý článek, kde jsme poznávali samotné rozhraní programu. Tento a následující článek bude vyhrazen uživatelskému prostředí, nastavení, a úpravám plochy. Důvod proč vás jako první učím tohle a proč raději neprobíráme základní nástroje a už něco v programu neděláme je jednoduchý - pro to co se budeme teď učit nepotřebujete prakticky žádné znalosti. Potřebujete mít alespoň obecnou představu o funkčnosti programu, což už máte, a zbytek vám postačí si zapamatovat. Tyto dva články budou další z těch, ke kterým se pravděpodobně budete vracet, protože mnoho pokročilejších možností využijete až později. Vše je dost jednoduché na vysvětlení, proto není důvod si to nechávat nakonec. Rozhodně nejde o nejzábavnější článek, procházka nastavením může být docela nudná, dal jsem si ale práci, že jsem i u poměrně exotických možností popsal jejich funkce, takže až si s něčím nebudete vědět rady, stačí vyhledat příslušnou pasáž v tomto článku (za předpokladu že nejde o pokročilejší věci) a nemusíte se trápit dlouhým hledáním v googlu jako já.

Pokud se budete učit s nástroji a budete mít přehled o možnostech uživatelského rozhraní, můžete nástroje používat efektivněji - v žádném případě vám tedy znalosti neuškodí a naopak podpoří váš následující rozvoj. Co se týče nastavení programu, nebudeme procházet vše - projdeme si obecné nastavení a vynecháme tak některé pokročilejší funkce. Proberu s vámi to, co je opravdu důležité vědět, a k dalším věcem se budeme vracet dle potřeby. Individuální nastavení jednotlivých nástrojů nebo panelů budeme probírat samostatně jako součást výkladu, až se jim budeme věnovat. Učit se o nastavení nástroje, s kterým jste ani nepracovali, je zbytečné.

Na úvod by to stačilo - spolu s následujícím článkem půjde o poslední ryze procházkové díly, další pokračování už se budou věnovat nástrojům a skutečné práci. První polovina článku bude o GUI Photoshopu, druhá o nastavení. Rozehřejme ocel!

Upozornění: Uvědomuji si, že tento článek je dost dlouhý. Nemusíte číst vše - prolétněte si jednotlivé bloky a vyberte si sami, co vás zajímá. V případě že nechcete řešit prostředí programu a chcete rovnou přeskočit k nastavení, využijte odkazy níže.

GUI - uživatelské rozhraní

GUI je zkratka pro Graphical User Interface, což v překladu doslovně znamená Grafické uživatelské rozhraní - jde o tvář každého programu a aplikace, díky které můžete program ovládat. Můžete se na GUI dívat jako na bratrance designů u webových stránek - bez GUI byste neměli žádnou grafiku programu, a nemohli ho ovládat, nemohli byste dělat nic. Takže GUI je všude kolem vás, například u prohlížeče, ve kterém si čtete tento text, často záleží na GUI tak moc, že si podle toho uživatelé přímo vybírají prohlížeč, i když jinak nemusí být lepší než konkurence.

S GUI Photoshopu nejde dělat radikální změny jako úplně měnit grafiku nebo rozdělovat obsah oken na více částí, ale protože se podle toho co s programem děláte se můžou zásadně měnit okna (například), se kterými nejvíc budete pracovat, autoři pravidelně přidávají nové nadstandardní možnosti, jak si rozhraní upravit.

Základní přehled GUI jsme si představili v druhém díle seriálu. Nejvíce možností máte u Oken záložek - s největší pravděpodobností je také budete nejčastěji měnit, takže začneme s probíráním toho, co se nám nabízí. Úplně nejzákladnější je možnost otevírat nová okna pro nové nástroje a jejich nastavení, jako například Text, štětce a další základní věci. Univerzálně budu nazývat tuto část Blok panelů, protože jej tvoří jednotlivá okna záložek, která se seskupují do panelů - a blok je v tomto případě lepší než jen říkat "panely".

Za chvíli si budeme ukazovat, jak GUI měnit, ale během práce lze všechny panely Photoshopu dočasně skrýt, v případě že to práce vyžaduje. Stiskněte TAB a vše zmizí - pro vrácení do původního stavu stiskněte znovu TAB.

Blok panelů

Jsou 2 základní způsoby jak zobrazovat okna, která jsou připnutá k bloku. (Kromě seskupených oken můžete mít i okna volně v prostoru jak budete chtít, ale základní nastavení okna seskupuje.) Zmenšený (viz. ikonky na náhledu níže) a plný, kde jsou okna kompletně zobrazena a okamžitě k použití. Zmenšené zobrazení využíváte u oken, která nepoužíváte tak často, ale zase dost často na to, abyste je chtěli mít vždy po ruce. Po kliknutí na ikonku se okno otevře a dále se chová jako normální okno.

U plných zobrazení máte okna vedle sebe seskupena klasickým systémem záložek (jako v prohlížeči), který jsem popisoval v předchozím článku, takže přepínání mezi jednotlivými okny/záložkami určitě zvládnete.

Měníme prostředí programu - nová okna a panely

Slovníček pojmů - Oknem se myslí jeden panel (míchám 2 pojmy dohromady, ale ony to vlastně všechno jsou panely...), například Vrstvy, Historie a podobně. Panely používám v případě, kdy zmiňuji skupinu více oken - panel je potom celek. Záložka označuje horní část panelu, přes kterou se přepíná mezi okny. V těchto věcech nemá Photoshop jasná označení kromě oken, takže se mi potom někdy stane, že kombinuji pojmy.

Vkládání nových oken

Základní nastavení oken nově instalovaného Photoshopu je mi nesympatické (chybí mi například nástroje Text a Navigátor, se kterými pracuji téměř neustále), takže první věcí co vždy u čerstvého Photoshopu dělám je to, že si otevřu nová okna s nástroji, které nejčastěji využívám. Nové okno se otevírá přes hlavní menu Okna -> Vámi vybrané okno. Pokud je okno už připnuté k bloku panelů, ale je zmenšené jako ikonka, otevře se a připomene vám, že už ho tam máte. V případě že jste ho ještě neměli otevřené, nové okno se automaticky připne pod ostatní ikonky v úsporném zobrazení.

Klikáním přes hlavní menu se dají okna zpětně i skrývat - program si pamatuje jejich umístění, takže pokud potom nějaké okno přesunete ze zmenšeného zobrazení do plného (jako si ukážeme dále), když ho skryjete a potom znovu odkryjete, ukáže se na místě, kam jste ho naposledy přesunuli, ne znovu v ikonkách na posledním místě.

Teď když víme jak okna vkládat a odebírat, pojďme se podívat jak s nimi můžeme manipulovat.

Přepínání a minimalizace

Jedna z prvních věcí, které se nabízí, je minimalizace oken v plném zobrazení. (Zmenšené zobrazení/Ikonky nepočítám, protože ty prostě otevíráte/zavíráte kliknutím na ikonu.) V případě že zrovna s panelem nechcete pracovat a zabírá vám místo, ale nechcete ho rovnou zavírat, máte možnost ho dvojklikem na hlavní záložky minimalizovat (klikejte kamkoliv mimo text).

Kromě minimalizace můžete také přepínat mezi dvěma základními zobrazeními. Pro rychlé rozbalení nebo sbalení celých panelů existuje u každého panelu, který z oken vytvoříte, horní rámec s šipkami - po kliknutí na šipky se vše hned přepne z jednoho zobrazení do druhého.

Přesun oken

Jakékoliv okno, které se dá přidávat přes hlavní panel, můžeme přesouvat. Jsou 2 základní způsoby jak se okna přesouvají. Můžete buď přesouvat jedno aktuální okno, nebo můžete přesouvat skupinu panelů, například okna Vrstvy, Kanály a Cesty, které jsou základně seskupené. Přesouváte vždy kliknutím myší a táhnutím, jako v případě přesouvání souborů v počítači, ale liší se místem, na které kliknete. V případě zmenšeného zobrazení klikáte buď na jednotlivé ikonky, nebo v případě celku na přerušované čáry. Když začnete okno přesouvat, můžete ho buď znovu přichytit na jiné místo, nebo pustit a nechat volně v prostoru.

Okna v plném náhledu se přesouvají podobně, pro uchopení jednotlivého okna kliknete na záložku s oknem (nemusíte ji mít vybranou), pro uchopení celého panelu se záložkami (budeme demonstrovat na Vrstvách) kliknete do prostoru vedle panelů - mezi panely a pokročilým nastavením vpravo.

Ukázky přesunu jednotlivých oken snad nejsou třeba, fungují stejně - co je ale vhodné si ukázat je seskupování a rozdělování oken, která potom tvoří záložky. Pokud máte nějaká okna seskupena a vyberete jedno, přesunem ho automaticky oddělujete od zbytku. Spojení funguje podobně - uchopíte okno, které chcete připojit k ostatním, a přesunete ho nad okno/panel oken, ke kterým ho chcete připojit. Pro správné připojení musí okraje okna/oken zářit modře. (Celé, ne jen část.)

Kromě přesunu můžete měnit i pořadí jednotlivých oken/záložek, klasickým chycením a přesunutím na místo (mezi jiné záložky, za záložku, nebo úplně dopředu) - třeba v případě, že jednu záložku využíváte víc než druhou, a chcete je proto prohodit.

Tohle jsou nejzákladnější možnosti, které většině z vás zatím vystačí. Jak ale budete s programem pracovat déle a déle, zjistíte, že byste potřebovali víc než jen otevírání a zavírání panelů. Chcete si přizpůsobit velikost, změnit zobrazení jednotlivých oken, možná je i připnout na jiná místa. Povíme si tedy o pokročilejších volbách - je pravděpodobné že je využijete až po čase, a půjde o jednu z věcí, proč se k článku ještě vrátíte.

Přesuny panelů a pokročilejší možnosti

Kromě samotných oken můžeme samozřejmě přesouvat i celé panely a měnit jejich pořadí. Je to podobné práci s okny, takže si ukážeme obojí najednou - přesunu panel a zároveň ho posunu nad jiný panel. Opět se řiďte podle rozzářených okrajů celého bloku, nezapomeňte že pokud bude blok celý zářit, povede se vám sloučit oba panely do sebe, místo změny pořadí. (U slučování vždy září celý blok, pamatujte si to a nebudete mít problémy.)

Každé okno nebo panel můžete roztáhnout (do určitých mezí podle umístění) na šířku, a některá i na výšku. (Některá okna mají fixní výšku, upravovat jdou jen ta, která mají proměnlivý obsah, jako třeba Vrstvy apod.)

Roztahování na výšku není tak jednoznačné jako u šířky, závisí na různým podmínkám, jak jsem řekl výše - uchopíte vždy buď mezeru mezi dvěma přichycenými panely, nebo spodní část panelu, který je volně v prostoru, a táhnete - na příkladu níže uvidíte, že se nemění velikost ani jednoho z dvou panelů, ale panelů okolo (Navigátor a Vrstvy atd.), protože vnitřní panely mají pevně danou výšku (jejich obsah se nemění).

Přichytávání oken

Už umíte seskupovat okna do panelů, ale mít hromadu panelů, které vám překryjí pracovní plochu by bylo nepraktické - proto máte možnost přichytávat jednotlivé panely s dalšími. V základu jsou takto panely přichycené do dvou sloupců, ale můžete přidávat další. Jde v podstatě o podobnou věc jako změna pořadí panelů, s tím rozdílem, že při tažení myší najedete na okraje samotných panelů, ke kterým chcete přesouvaný připojit.

Pojďme si předvést jednodušší příklad - pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje Blok panelů vpravo, můžete ho celý vzít a přesunout doleva. Prakticky každý panel, tedy i panel nástrojů a dokonce i panel Voleb, se dá vzít a přesouvat. Volby sice nemůžete přichytit jinam než navrch, ale můžete je vložit do prostoru. Zbytek panelů můžete přesouvat buď vlevo nebo vpravo.

Pokud nějaké panely přichytíte a potom je budete chtít oddělit, bohužel se zdá že nejde oddělovat celé sloupce jako na ukázce výše, ale můžete vždy oddělovat jen jednotlivé panely uchopením horní čáry pro tažení. (Horní část seskupených panelů nejde rozpojit, když ji uchopíte myší, táhnete celý spojený blok a není tam volba na rozdělení.)

Každé okno/záložka má v plném náhledu pokročilejší nabídku voleb, které se týkají pracovního prostředí. Pro její vyvolání jednoduše klikněte pravým tlačítkem na název Okna.

Podobné menu pro celé panely můžete vyvolat kliknutím kamkoliv do panelu pravým tlačítkem - funguje i na úsporné zobrazení. Tímto jsme vyčerpali většinu normálních věcí, které s okny a panely můžete dělat. Částečně se k možnostem panelů ještě jednou vrátíme, až budeme procházet část nastavení Photoshopu, která se jich speciální týká, a teď už zbývá jen závěrečné zakončení.

Rychlé volby pro fotografa, designéra, kreslíře, aneb každý si vybere

Když už jste si svoji plochu přizpůsobili tak, jak vám vyhovuje, proč nevyužít možnosti uložit si nastavení? Může se stát že něco změníte a budete chtít obnovit staré rozmístění (šetříte si čas), nebo budete u někoho na návštěvě a přinesete si vlastní nastavení (mimo pohodlnost a zálohování mi dochází rozumné důvody, museli byste asi být hodně velcí nerdi, abyste k někomu tahali na flashdisku nastavení pracovního prostředí Photoshopu), v každém případě Photoshop nabízí kromě ukládání vlastního prostředí i rychlou volbu mezi přednastavenými profily. (K té se dostanete mimo obrázky níže i v hlavní nabídce Okna -> Pracovní plocha.)

Základních voleb není moc, ale vlastní přenastavení je otázkou maximálně několika minut. Pracovní plochu uložíte přes položku "Nová pracovní plocha", kdy se vytvoří obraz aktuálně používáné plochy. Přednastavené typy ploch si samozřejmě můžete změnit dle libosti, a program si to pamatuje, takže pokud upravíte Design, přepnete do Výchozí a zase se vrátíte do designu, budou zachovány vaše změny. V případě že chcete u konkrétní plochy vrátit úplně původní podobu, klikněte na ni pravým tlačítkem a vyberte Obnovit (program pak vymaže všechny změny, které jste udělali).

Tím končí první část, GUI Photoshopu. Většina z těchto věcí nepatří k tomu, co budete dělat často, ale je vhodné o nich vědět pro případ, když je budete potřebovat. Pojďme se přesunout k nastavení, kde si konečně ukážeme jak Photoshop nastavit pro větší pohodlí.

Průchod nastavením

Než začneme, rád bych upozornil že nastavení programu je vysoce individuální věc. Většina věcí, která je v nastavení uvedena, je tam z dobrého důvodu (říkám většina, protože u pár věcí si nejsem jist, zda důvod byl, a pokud ano, tak určitě ne dobrý), a může vyhovovat mě, ale už ne vám. Takže následující rady (kromě procházky nastavením vám i doporučím, co upravit) berte s rezervou. Vše se budu snažit srozumitelně popisovat, takže byste měli být bez problémů schopni udělat si vlastní obrázek o tom, co pro vás bude nejlepší.

Jak si možná vzpomenete z druhého dílu, nastavení Photoshopu je schováno v menu pod dost neurčitým názvem Předvolby (Úpravy -> Předvolby -> Všeobecné), zkratka CTRL + K. Nebudeme probírat úplně vše, co máte k dispozici - k něčemu se dostaneme později, a něco úplně vyloučíme, protože půjde o velmi specifické možnosti, které využije minimum z vás.

Tip: Pokud chvíli podržíte kurzor myši nad názvem nastavení, ukáže se podrobnější popisek. Většinou je krátký, ale obvykle logicky popisuje co dané nastavení dělá. Někdy je bohužel naprosto nicneříkající a pokud z názvu nepochopíte o co jde, popisek vám moc nepomůže. Proto čtete tento článek, abyste se v takovém případě poučili, co daná funkce dělá.

Všeobecné

Všeobecné volby ovlivňující práci s celým programem (některé základní možnosti) by si určitě měli projít všichni. I pokud pasáž o nastavení jen tak prolétnete s tím, že si vše vyzkoušíte sami, doporučuji alespoň tuto část (a Jednotky a pravítka) pečlivě pročíst.

Výběr barvy - ovlivňuje typ dialogu, který se zobrazí u výběru barev. Ve windows (neměl jsem možnost ozkoušet jinde) máte v základu 2 možnosti, Adobe a Windows rozhraní.

Rada: Vřele doporučuji Adobe, protože Windows výběr barev je absolutně neschopný a nedává takové možnosti jako standardní výběr Adobe. Existují také Výběrové dialogy třetí strany (third party), takže pokud si nějaký takový stáhnete a bude vám vyhovovat lépe než Adobe, plus pro vás.

Výběr barvy na obrazovce a Interpolace obrazu patří k pokročilejším záležitostem, které budeme probírat později. Stručně řečeno, první volba ovlivňuje zobrazení pokročilého výběru barev a druhá určuje metodu, která se použije při zmenšování obrázku (při zmenšování program nějakým způsobem musí vypočítat nové hodnoty, a existují různé způsoby, které potom ovlivňují jak bude zmenšený obrázek vypadat).

Volby

Voleb je hodně, a zde ovlivňujete práci s programem nejvíc, takže pozorně sledujte výklad.

 • Aktualizovat otevřené dokumenty - pokud soubor se kterým pracujete změníte i mimo Photoshop, můžete si nastavit jeho automatickou aktualizaci. Rada: Pokud na úpravy běžně nepoužíváte více programů najednou a nejste na to zvyklí, je lepší to vypnout než se potom dožít nečekaných překvapení.
 • Zvuk při dokončení - po dokončení úkolu se ozve otravný zvuk. Rada: Pokud nutně nepotřebujete oznámení o tom, že jste něco udělali, nebo nejste maniak, vypnout.
 • Dynamické posuvníky - ovlivňuje způsob výběru barev v jednom z oken v Bloku panelů. Zatím si toho nemusíte všímat.
 • Exportovat schránku - využívá se pro přesouvání mezi různými programy, například Photoshopem a Ilustrátorem - pokud zkopírujete nějakou vrstvu nebo objekt v jednom programu (zkratka CTRL + C), můžete ji potom vložit do druhého programu (zkratka CTRL + V). Výsledek závisí na tom, co jste kopírovali - je běžné brát cesty z Photoshopu a vkládat je do Ilustrátoru, abyste zachovali vektorový formát. Funkce samotná je jednoduchá (v podstatě zajišťuje propojení programů co se schránky týče), ale její využití patří do pokročilejších postupů. Rada: Nechte zapnuté do budoucna, a vypněte v případě, že jste si jist, že jiný program než Photoshop nebudete používat.
 • Používat Shift pro přepínání nástrojů - velmi užitečná funkce pro rychlou volbu nástrojů. V panelu nástrojů je většina z nich rozdělena do menších skupin, a pokud používáte klávesové zkratky, vždy volíte nástroj, který je první v pořadí. Pokud spolu se zkratkou stisknete SHIFT, přepnete na druhý nástroj v pořadí, a tak dále. Jde o pokročilou věc, ale ušetří spoustu času. Rada: Doporučuji zapnuté k šetření času, díky tomu téměř nemusíte používat myš pro výbírání nástrojů.
 • Měnit velikost obrazu v průběhu umístění - pokud máte dokument menší než vkládaný obrázek, po zapnutí této funkce se bude Photoshop snažit přizpůsobit velikost obrázku velikosti dokumentu, a bude ho zmenšovat (změnu velikosti musíte vždy potvrdit, takže máte nad akcí kontrolu). Rada: Pokud jste za všech okolností přesvědčeni, že chcete vkládat obrázky v jejich plné velikosti, nechte vypnuté. Zapnutí může znamenat lepší přehled, protože každý větší obrázek bude zmenšen na velikost dokumentu, takže nic nebude přesahovat a vy budete přesně vědět, co v dokumentu máte.
 • Animované zvětšení - při používání nástroje Lupa přidá jemnou animaci. Podle mě zbytečné. Rada: Jen hezký efekt, zdržuje, vypnout.
 • Zmenšení změní velikost okna - pokročilejší funkce, probereme později.
 • Zvětšovat pomocí rolovacího kolečka - klíčová funkce pro práci. Po zapnutí můžete přibližovat/oddalovat plochu pomocí kolečka na vaší myši. Není to úplně přesné, ale považuji to za mnohem rychlejší způsob než používání nástroje lupa. Se stisknutým Shiftem navíc přibližujete přesně po hodnotách 100-200-300% apod. Rada: Jednoznačně zapnout.
 • Při klepnutí zvětšit na střed - určuje, zda se při použití nástroje Lupa zvětšený náhled vystředí kolem místa, kam jste klikli myší. Prakticky jsem nepoznal rozdíl. Rada: těžko radit u něčeho, u čeho jsem nezpozoroval výrazný rozdíl. Osobně mám vypnuté.
 • Povolit posun rychlým pohybem - jeden z nejhorších nápadů co jsem za dlouhou dobu viděl. Vůbec nejde o "rychlý pohyb" - já vám povím co to udělá. Pokud máte nějaký dokument zvětšený natolik, že máte po stranách posuvníky, můžete využít úžasných služeb rychlého pohybu. Tohle se týká nástrojů, které budeme probírat v dalším článku, konkrétně nástroje Ručička, který se používá na posouvání v dokumentu - tahle volba způsobí, že nemůžete Ručičkou manipulovat přesně a že se neposunete přesně na místo, kam chcete, ale místo toho vás plynulá animace přesune o něco dál, jako kdybyste se pohybovali na ledu. Věřte mi, ještě se k této volbě vrátíme. Rada: Držte se dál!
 • Umisťovat nebo přetahovat rastrové obrazy jako inteligentní objekty - pokud si vzpomínáte, bavili jsme se o tomto nastavení už v předchozím článku - chytrý objekt je dobrý způsob, jak chránit vaše obrázky. Jediná nevýhoda je v tom, že datová velikost vašeho dokumentu tak výrazně naroste. Rada: Spíš zapnout, pokud vás netrápí že budete mít větši dokumenty. Chytrého objektu se můžete vždy zbavit a tak považuji za lepší mít tuto volbu povolenou.

Záznam historie - jde o skutečné logování vaší práce, kdy Photoshop stručně zaznamenává, co se dělo. Můžete si určit různě detailní informace, které se budou ukládat, od jednoduché zprávy, kdy jste v programu začali pracovat a kdy skončili, až po výpis z panelu historie, kde bude zaznamenáno, jaké nástroje a funkce jste použili. Tyto soubory jsou čistě informační, nejde si tak zálohovat práci nebo její postup - jde jen o textové informace. Pokud je z nějakého důvodu nepotřebujete, a potom zřejmě máte znalosti, které překračují hranice tohoto seriálu, nemusíte se jimi zaobírat.

Obnovit všechny výstražné dialogy - touto funkcí vrátíte zpět všechny dialogy a upozornění, u kterých jste si zakázali jejich zobrazování.

Uživatelské rozhraní

Zde navážeme na předchozí polovinu článku, vše se týká právě prostředí programu. Předtím jsme se učili jak měnit a přesouvat, teď si ukážeme co je dobré nastavit globálně.

Všeobecné volby se týkají jen změn vzhledu, neměníte funkčnost, takže záleží na vašem výběru. Volba barev vám představí věc, kterou jste zatím nezkusili, a to jsou 3 různé módy zobrazení, kterých je Photoshop schopen. Standardní zobrazení je vaše normální zobrazení, které je také nafoceno na všech obrázcích v článku. Na celou obrazovku s nabídkami rozšíří program na celou plochu a překryje i hlavní panel operačního systému. Na celou obrazovku skryje většinu GUI photoshopu, abyste měli co nejvíc prostoru pro soubor s kterým pracujete. Mezi těmito módy se můžete přepínat zkratkou F.

Panely a dokumenty - tahle část už funkčnost programu ovlivňuje, takže ji probereme detailněji. Automaticky sbalit panely do ikon - týká se pouze zmenšeného zobrazení s ikonami - pokud nějakou ikonu rozkliknete do detailu, kliknutím kamkoliv jinam v programu okno opět sbalíte. Automaticky zobrazit skryté panely je pokročilejší funkce, kterou můžete využít v případě, že pracujete se skrytými panely. (Viz. TAB na začátku článku) Pokud najedete myší na okraje celého programu a chvíli počkáte, rozbalí se panel, který je k tomu okraji přichycen (zkuste si zajet vlevo a ukáže se vám panel nástrojů - trvá to tak 1-2 vteřiny, takže buďte trpěliví).

Otevírat dokumenty jako záložky - každý nový soubor, který v Photoshopu otevřete, bude přidán do záložek. V případě vypnutí volby bude každý soubor umístěn volně v prostoru jako samostatné okno. Povolit ukotvení oken plovoucích dokumentů patří k pokročilejším možnostem, dostane se ji pozornosti později. Obnovit výchozí pracovní plochy zruší všechny změny, co jste udělali ve výchozích pracovních plochách (viz. výše v části o GUI, na konci mluvím o předpřipravených plochách a také o možnosti jak je obnovit do původního stavu - tohle obnoví všechny). Volby textu - první možnost, volbu jazyka, využijete v případě, že máte multijazyčnou verzi a máte nainstalováno více jazyků. Druhá možnost zvětší písmo v programu, v případě že máte horší zrak a máte problémy se čtením textu.

Zpracování souborů

Nastavení práce se soubory můžete až na jednu změnu ponechat prakticky tak jak je. Shrneme tedy vše najednou.

Náhledy obrazu - zapíná nebo vypíná generování náhledů obrázků. Strávil jsem půl hodiny hledáním, kde se dají náhledy ve windows najít (protože náhledy v adresáři se nemění a jinak netuším kde bych měl zaznamenat změnu), případně jak to vůbec funguje, a protože jsem se nedobral rozumné odpovědi, nechte klidně zapnuté, možná budete mít víc štěstí než já. Přípona souboru určuje, zda bude formát souboru za názvem (například .psd) psán malými nebo velkými písmeny. Rada: Abyste se vyhnuli případným problémům, nechte malá písmena. Uložit jako do původní složky - pokud v Photoshopu otevřete nějaký soubor, při volbě "Uložit jako" soubor automaticky ukládáte do té samé složky, ve které je původní soubor. V případě vypnutí ukládáte do posledního adresáře, který jste s Photoshopem procházeli, nezávisle na umístění souboru. Vřele doporučuji nechat zapnuté, ale zařiďte se podle situace. Pokud často ukládáte soubory do různých verzí jako já, vyplatí se vám nechat volbu zapnutou. Kompatibilita souboru obsahuje pokročilejší nastavení, jediné co doporučuji změnit je Maximalizovat kompatibilitu PSD a PSB - nastavte buď na vždy, nebo nikdy, jinak vás při každém ukládání PSD bude otravovat jeden dialog extra pro tohle nastavení. Seznam posledních souborů ovlivňuje kolik naposledy otevřených souborů si Photoshop pamatuje. Jejich přehled je dostupný přes hlavní menu Soubor -> Otevřít poslední.

Výkon

Nastavení výkonu je asi nejindividuálnější záležitost, která může pozitivně nebo negativně ovlivnit chod programu ve vašem počítači. Nejsem žádný odborník přes hardware, takže vám zde nebudu dávat jasná doporučení (jen jedno), ale dám vám co nejlepší popis všeho, abyste se sami mohli rozhodnout, co jak nastavit.

Využití paměti - zde je popisek naprosto jasný, určujete si kolik bude program využívat paměti. Photoshop si sám vyměří doporučené rozpětí - můžete nastavit víc i míň, ale větší vyhrazený prostor může znamenat, že si Photoshop vezme váš počítač jako rukojmí a vysvobodí vás jen CTRL + ALT + DEL, a menší že bude Photoshop pracovat pomaleji. Nejlepší je ozkoušet si na vlastní kůži. Historie a vyrovnávací paměť ovlivňuje zpracování souborů a ukládání historie. 3 základní tlačítka jsou pro jednoduché volby a podle nich se Photoshop přizpůsobí vaší konfiguraci. Podle toho s jakými soubory v Photoshopu nejčastěji pracujete si vyberete, a zbytek nemusíte řešit. Co byste určitě řešit měli je Počet stavů historie, který určuje jak daleko se můžete vrátit při tvorbě - při tvorbě designů často ocením možnost vrátit se třeba 50 kroků zpět, ale čím větší číslo si nastavíte, tím větší budou nároky Photoshopu. Tohle je čistě o možnostech - pokud máte slušný počítač, přikláněl bych se k tomu, abyste si nastavili vyšší číslo. S nižším sice ušetříte výkon, ale když se dostanete za určitou hranici v historii, už se nebudete moct vrátit ke konkrétnímu kroku, který jste provedli. Odkládací disky slouží ke shromažďování dočasných souborů Photoshopu, se kterými pracuje. Soubory mohou být dost velké, i v řádu Gigabajtů, a sami vývojáři doporučují nastavit jako odkládací disk ten, na kterém nemáte nainstalovaný operační systém a který slouží jen jako úschova dat - protože čím rychlejší má potom systém přístup k souborům, tím rychleji může Photoshop pracovat. Rada: Tohle je jediná věc, kde vám rozhodně doporučím se řídit radou přímo od autorů. Pro změnu disku nejdřív musíte vybrat druhý a až potom odebrat základní. (Protože vždy musí být nastaven alespoň jeden disk.) Nastavení GPU vám může pomoct získat extra výkon navíc, alespoň v rozšířeném nastavení. Základní nastavení vám dovoluje zapnout/vypnout kreslení OpenGL, bez kterého nemůžete používat některé vylepšené nástroje a funkce. Vypnutím se také znepřístupní většina 3D předvoleb. Rozšířené nastavení si můžete projít, máte 3 režimy, které můžete vyzkoušet, a každý má detailně vysvětleno o co se jedná, takže nepotřebujete mě, navíc jsem ani neměl možnost si vyzkoušet každý mód v praxi.

Kurzory

Kurzory sice neovlivňují chod programu, ale stejně jako výkonu záleží hlavně na individuálním nastavením, podle toho co vám vyhovuje.

Kreslící kurzory se týkají všech nástrojů, se kterými můžete kreslit, tedy štětec, rozmazávání a další. Standardní zobrazení využívá ikonku vybraného nástroje, což je podle mě hodně nepřesné a nebál bych se rovnou říct pitomé - zkuste si potom kreslit s různými komplikovanými stopami štětce, když je neuvidíte, a místo nich uvidíte stejnou ikonku nástroje. Přesné zobrazení je něco podobného, akorát místo ikonky máte křížek jako u zaměřování - rozhodně tedy vidíte kam kreslíte, ale opět nevidíte stopu. Normální velikost používá vybranou stopu nástroje (hodí se zvlášť v případě, kdy vyberete nějakou neobvyklou stopu, takže pak vidíte její dosah), ale zmenšenou na 50%. Sám nejvíc oceňuji Plná velikost špičky stopy, kde přesně vidím kam bude kreslit. Ostatní kurzory ovlivňuje ukazatele všech ostatních nástrojů. Protože se zde nepracuje se stopami, doporučuji mít nastaveno spíš standardní, ať vidíte co máte vybráno za nástroj - při zběsilém přehazování různých nástrojů v jednom momentu tak vždy budete mít přehled, co máte aktuálně vybráno. Zobrazovat zaměřovací kříž ve špičce stopy přidává zaměřovač přesného zobrazení k náhledu stopy - kombinujete tak 2 zobrazení a pokud chcete být přesní a zároveň vidět stopu, nemůžete s touto volbou udělat chybu. Zobrazovat při malování pouze zaměřovací kříž se projeví až když stisknete levé tlačítko a začnete nástrojem kreslit - pak vám zmizí nastavený kurzor a bude nahrazen zaměřovačem. Náhled stopy se týká specifických nástrojů, které dovolují náhled, než provedete akci - nastavení ovlivňuje jen barvu.

Průhlednost a gamut

Kdykoliv pracujete s průhledným dokumentem, vidíte na pozadí pracovní mřížku. Máte možnost vybrat si z několika různých provedení a dál ji přizpůsobovat.

Nastavení průhlednosti navzdory svému názvu ovlivňuje jen zobrazení mřížky. První hodnota "Mřížka" určuje, jak velký bude opakující se vzorek, druhá "Barvy mřížky" vám dává možnost si buď vybrat z přednastavených barev, nebo si zvolit vlastní. Kontrola gamutu patří k pokročilejším funkcím, necháme si ji na jindy.

Jednotky a pravítka

Předchozí položka byla jednoduchá a rychlá, ale minimálně jedna důležitá část nastavení nám zbývá, a právě se na ni koukáte. Určení jednotek, ve kterých budete pracovat, je pro pohodlí práce klíčové. Jak jsem zmiňoval v předchozím článku, pokud tvoříte digitálně, potřebujete pracovat v pixelech a ne v centimetrech, a neustálé přepínání ze základních centimetrů (což je základní nastavení Photoshopu) může být (a bude) nepříjemné.

Pravítka ovlivňují jednotky pracovní plochy a dokumentů - jednotky můžete u každého dokumentu změnit individuálně, ale každý nově vytvořený bude mít jednotky nastavené zde. Rada: Řiďte se podle toho s čím budete pracovat. Pokud budete pracovat na digitální grafice, změňte i jednotky textu na obrazové body. Velikost sloupce vás nemusí zajímat, jde o pokročilé nastavení. Přednastavená rozlišení pro nové dokumenty spravuje počet bodů na palec, viz. předchozí díly seriálu. Standardní hodnoty jsou nastaveny, takže pokud nejste expert, který potřebuje jiné hodnoty kvůli konkrétní situaci, neměňte je, stejně tak Velikost bodů a pica.

Vodítka, mřížka a řezy

Toto nastavení ovlivňuje vzhled a zobrazení pomocných nástrojů, které využíváte pro přesnou práci - asi ho nebudete měnit moc často, ale za zmínku stojí.

Vodítka a Automatická vodítka jsou z popisu naprosto pochopitelná - ovlivňujete barvu a styl čáry u jednotlivých vodících linek, důležitých stavebních prvků v případě, že vaše práce musí být na pixel přesná (například webdesign). Mřížka je podobná nastavení mřížky u průhlednosti v sekci Průhlednost a gamut. Protože jste ještě s těmito pomůckami nepracovali, bude lepší si detailnější výklad schovat do lekce, kdy je budeme probírat.

Text

Zásuvné moduly přeskočíme a řekneme si o nich něco málo až na závěr. Text je poslední částí nastavení, kterou v tomto článku projdeme.

Používat typografické uvozovky automaticky nahradí standardní anglické uvozovky "" správnými českými uvozovkami „“. Zobrazovat volby asijského textu pravděpodobně nebude funkce, kterou využijete častěji - v okně Odstavec dostanete dodatečné možnosti pro asijské jazyky. Zapnout ochranu chybějících glyfů - nahrazuje chybějící znaky fontu jiným fontem. Jednoduchý příklad - v případě že máte anglický font, který nepodporuje diakritiku, nahradí se písmena č,š apod. nejbližším fontem, který ji podporuje. Rada: Doporučuji zapnuté, jinak místo chybějících znaků uvidíte jen čtverečky, takže lepší je nechat si znaky zachované, byť v jiném fontu, než je psát znova. Názvy písem zobrazovat Latinkou se hodí v případě, že pracujete s exotickými písmy, která nepoužívají Latinku, nejrozšířenějším písmo na světě. Velikost písma náhledu určuje, jak velké jsou ukázkové náhledy písma při výběru fontu. Můžete si nastavit až obří velikost, pokud potřebujete dobrý pohled na písmo.

Zásuvné moduly a 3D

Dvě poslední části nastavení nebudeme probírat v tomto článku, jednak protože nepatří do materiálů pro začátečníky, a druhak minimálně v případě 3D i proto, že moje znalosti v této oblasti nejsou velké. K zásuvným modulům se rozhodně dostaneme, ale co se týče 3D, nemohu nic slibovat. Možná pár samostatných článků, pokud seženu autora, který se v tom dobře orientuje.

Závěr

To by byl jeden dlouhý, nepříliš záživný, ale informacemi nabitý díl. Když jsem teď sám procházel nastavení, znovu jsem si připoměl některé funkce, na které jsem sám zapoměl, přestože jde o užitečné věci - jen je nevyužijete tak často. A když jsem něco nevěděl, byl dost velký problém najít informace - česky prakticky nic takového neexistuje. Můžete zkusit využít oficiální nápovědu, která jako jediná poskytne obsáhlejší texty v češtině, ale osobně jsem shledal její procházení bolestivým, a raději jsem si termíny překládal do angličtiny a hledal je přes google.

I když to asi nebyla nejpříjemnější procházka, články jako tento jsou zvlášť do začátku nutné - pokud jste článek nepřelouskali celý, je to v pořádku, důležité je, pokud jste našli něco, co vám dal. A pokud se k němu za nějakou dobu vrátíte, abyste si obnovili vědomosti, jeho účel bude splněn víc než dost. Další díl bude o pracovní ploše, což je jen krok od první skutečné tvorby a poznávání nástrojů.

Petr Široký Profil na fóru / Osobní stránky / Twitter Webdesignér povoláním, kritik přesvědčením, šašek duší, to vše zde najdete. Tutoriarts jsou poslední 3 roky můj největší osobní projekt. Kromě toho se zkouším věnovat jiným menším webovým projektům, živím se jako nezávislý webový designér a snažím se více hledět do budoucnosti, aby tyto stránky vzkvétaly.

Zdrojový soubor : Není k dispozici

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

 • #22
 • Neregistrovaný kolemjdoucí
 • 11. April 2015 | 23:46
 • Skupina: Neregistrovaní

Ahoj, mám problém a už si fakt nevím rady.
Mám cs5, w8 a příšerně malý písmo v photoshopu v panelech, zkoušela jsem nastavení textu, snad uplně všeho i rozhraní v ntb. A nic! Absolutně nic a písmo zůstává stejně malé, nedokážu s tím pracovat. Namáhám si oči a je mi z toho špatně. Prosím, pomůže mi někdo? :(

 • #21
 • Neregistrovaný kolemjdoucí
 • 20. August 2014 | 22:08
 • Skupina: Neregistrovaní

Zdravím. Nemůžu přidat obraz do photoshopu. Prostě chci např.: vložit postavu ze hry, bohužel mi to nejde. Za všechny odpovědi děkuju

 • #20
 • Komodor
 • 11. February 2014 | 10:18
 • Skupina: Neregistrovaní

I po letech jsem se k článku vrátil a opět mi dost pomohl oprášit zapomenuté. Díky!

 • #19
 • Buckova
 • 6. November 2013 | 14:49
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Děkuji, nastavení mi velmi pomohlo.

 • #18
 • Neregistrovaný kolemjdoucí
 • 28. September 2013 | 18:31
 • Skupina: Neregistrovaní

Zdravím, prosím poradí mi někdo z Vás, jak mám nainstalovat Lightroom 5 jako plugin do Photoshopu CS6, tak aby se LR zobrazoval v CS6 v liště "Filtr"?? Zatím mám nainstalovaný oba dva programy každý zvlášť, ale to není ono. Moc díky za všechny tipy.

 • #17
 • PxLCZ
 • 2. July 2012 | 13:50
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Díky, nastavení mi pomohlo.

 • #16
 • lefiath
 • 16. October 2011 | 10:09
 • Skupina: Správci

Přiznám se, že tohle jsem opravdu moc nepochopil - nikdy se mi nestalo něco takového a nevěděl jsem, že toho program vůbec je schopen. Vypadá to spíš jako nějaký tvůj omyl - mohl bys založit na fóru místnost v dotazech a trochu víc to upřesnit, například přidat obrázek toho, jak to vypadá, abychom ti mohli pomoct? Z tohohle nic dalšího neodvodím.

 • #15
 • Neregistrovaný kolemjdoucí
 • 15. October 2011 | 22:29
 • Skupina: Neregistrovaní

Chcel by som sa spýtať ako môžem zmeniť pomer pravitok aby bol rovnaky, a prečo to vôbec vymysleli. Mám photoshop CS5 a keď si otvorim nejaký obrázok, ktory je kocka, tak ho vidím ako obdlžnik pretože horne pravitko je uplne ine ako to lave.

 • #14
 • Neregistrovaný kolemjdoucí
 • 5. July 2011 | 21:50
 • Skupina: Neregistrovaní

díky, perfektní tutoriály. Teď přes prázdniny mám konečně dost času si je všechny projít. Časem bych je určitě rád doplnil nějakou literaturou, hlavně co se úpravy fotek týče, nemáte nějaké tipy na příručky? (pouze v češtině)

 • #13
 • martin_kubik
 • 21. June 2011 | 10:36
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Ďakujem! :)

 • #12
 • patres
 • 8. May 2011 | 08:06
 • Skupina: Neregistrovaní

super clanok, len tak dalej 8-)

 • #11
 • Alduzabin
 • 17. March 2011 | 14:50
 • Skupina: Neregistrovaní

Paráda, děkuji.

 • #10
 • vacant
 • 15. March 2011 | 09:47
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Dal jsem to poctivě celý, a můžu říct, jak bylo psáno někým výše, že se stávám z dvojice JÁ vs. PS tím, kdo konečně začíná mít trochu navch...... 8-) Úžasná práce.

 • #9
 • majster3333
 • 12. March 2011 | 13:46
 • Skupina: Neregistrovaní

vau super a znova vau. díky! to zobrazvanie jedného okna s rôznym zvedšením je skvelé!!!
teším sa na ostatné najme na štetce

 • #8
 • Neregistrovaný kolemjdoucí
 • 8. February 2011 | 20:07
 • Skupina: Neregistrovaní

Dobrý článek. Co se týká odkládacích disků, čím více tím lépe (2-3). Taky je dobré dát systémový ("C") úplně na konec seznamu, nebo nejlépe nanastavovat vůbec....
BTW to by mě zajímalo, kolik lidí tady má legální Photoshop :-/ Kdyby si ho každý musel za cca 17-20k koupit, nebyly by ani na něj tutoriály....

 • #7
 • lefiath
 • 8. February 2011 | 14:56
 • Skupina: Správci

Bohužel ne, leda přepnout do úsporného zobrazení.

 • #6
 • mnm
 • 8. February 2011 | 00:00
 • Skupina: Neregistrovaní

Výborné články,
pokud můžu, měl bych dotaz k šířce panelů oken, a sice: šířku panelu můžu zvětšit (panel roztáhnu doprava), ale vadí mi minimální šířka. Panel s okny je na 19¨ monitoru jednoduše moc široký. Jde toto nějak obejít?
Děkuji za odpověď.

 • #5
 • Toxík
 • 6. February 2011 | 19:15
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Už v se s Photoshopem znám takových 6 let ale takhle podrobně jsem se na nastavení nedíval. Upravoval jsem maximálně počty kroků historie a pár podobných věcí. Ale díky tomuto článku je konečně můj Photoshop podřízený mě a né já jemu. Děkuji za výborný článek :)

 • #4
 • 1pifko
 • 5. February 2011 | 15:01
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

:-D děkujeme

 • #3
 • misino
 • 5. February 2011 | 11:17
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

pekne :)

a toto je vec ktoru by mal naozaj každý kto sa chce seriozne venovať PhoShopu ovládať ... určite to budu ludia prelietavať len tak :D ... no sko či neskor pridete na to že su to veci ktore vam neskutočne ulahčia a urýchlia pracu :)

super članok

 • #2
 • Flay
 • 4. February 2011 | 18:52
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Tomuhle říkám obsáhlý článek :). V nastavení jsem nikdy moc pdrobně nebrouzdal, takže díky za osvětu :).

 • #1
 • hassik
 • 3. February 2011 | 17:58
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Díky těmto článkům jsem zjistil, jak povrchně jsem dosud PS používal. Opět skvělý díl, nemůžu se dočkat dalšího (achjo to si zase počkám:-( :-D ). Velké díky :-) .

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi