V tomto článku si ukážeme tři poměrně jednoduché úpravy různorodých fotek. I přes jednoduchost úprav dostaneme aspoň podle mého velmi zajímavé výsledky, ale to nechám na vašem posouzení. Jako první budeme tvořit "grunge" efekt, který stojí na dramatických barvách a silné temné atmosféře, a bude demonstrován na starých dveřích, které mohou motivem klidně posloužit. Druhá část článku se bude zabývat vytvořením simulace HDR efektu na fotografii, což je věc která se vám může hodit kdykoliv. A na závěr se podíváme na úpravy portrétu a klasické praktiky s tím spojené. Hned na začátek bych rád předeslal, že tento článek není určen pro úplné začátečníky a je více než vhodné, abyste dobře znali základy práce s Photoshopem.
1. Úprava - Dramatické dveře
První fotografie kterou budeme upravovat je lehce přeexponovaná (přesvětlená), chybí jí kontrast a má fádní nezajímavé barvy. Všechny tyto neduhy se pokusíme spravit, kromě toho fotografii taky doostříme a uděláme jednoduché ztmavení na okrajích, které nám ji mírně orámuje.

Funkce Úrovně (Obraz -> Přizpůsobení -> Úrovně) nám pomůže dodat fotografii kontrast a celkově ji ztmavit. Některá místa jsou ovšem až moc tmavá. To vyřešíme v dalším kroku za pomocí masky vrstvy.

Červeně vyznačená část je příklad přílišného ztmavení úrovní, takže je třeba ztmavení aplikovat jen na některých místech fotky.

Označíme si vrstvu "úrovně" a v nabídce vrstvy si najdeme možnost "maska vrstvy" a potom "odhalit vše". Teď si vezmeme nástroj Štetec (kulatá, měkká stopa z krytím 50%) a nastavíme si černou jako barvu popředí. V červeně vyznačené oblasti začneme štětcem "malovat", dokud nejsme spokojeni s výsledkem. Možná si říkáte proč jsme nepoužili gumu, důvod je prostý, maska vrstvy nám dává možnost kdykoliv vrstvu vrátit do původního stavu. Další výhodou je, že pokud nějaké části obrázku vymažeme a uděláme chybu, lehce ji napravíme, změníme barvu popředí na bílou a vymazané části vrstvy jednoduše "domalujeme" zpět.

Pokud chceme ztmavit/zesvětlit určitou část obrázku, je tu i druhý způsob jak toho docílit. A to za pomoci nástrojů zesvětlení/ztmavení. Tato varianta je sice méně přesná, ale zase mnohem rychlejší. My si na našem obrázku pomocí nástroje Ztmavení upravíme zámeckou dlažbu (rozdíl, před a po můžete vidět na výše uvedeném obrázku).

Problémy se světlostí obrázku jsme vyřešili, takže přichází na řadu barvy. Jak jsem předeslal, fotografie bude temná, takže se nám budou hodit ponuré barvy, v odstínech zelené a hnědé. V tomto kroku použijeme funkci Stíny a světla (Obraz -> Přispůsobení -> Světla/stíny), s kterou na obrázku vytvoříme ponuré odstíny barev, které budeme následně dál upravovat.

Vrstvu na kterou jsme použili funkci "stíny a světla" teď zabarvíme do odstínů zelené a hnědé a to za pomoci funkce Selektivní barva (Obraz -> Přispůsobení -> Selektivní barva). Nastavení hodnot u této funkce nechám zcela na vaší fantazii, každému se líbí jiné odstíny barev. Já posouval odstíny u neutrálních barev a u barvy černé). Prolnutí této vrstvy následně nastavíme na režim "barva", čímž zajístíme, že se změní pouze odstíny barev a ne světlost fotografie.

Už jsme dodali odstíny zelené, takže teď přidáme odstíny hnědé. Vytvoříme si novou vstvu, kterou vyplníme hnědou barvou (já jsem zvolil barvu "#482900"). Prolnutí této vrstvy nastavíme na režim "měkké světlo" a krytí nastavíme na 50%.

Fotografie má poslední vadu na kráse a tou je její ostrost. Doostříme ji za pomoci filtru Horní propust (Filtr -> Jiné -> Horní propust). Vytvoříme si novou vrstvu, do které si přeneseme všechny stávající vrstvy (Ctrl + Shift + Alt + E), a aplikujeme Horní Propust. Nakonec vrstvě nastavíme režim prolnutí na "tvrdé světlo".

Poslední úprava, kterou na fotografii uděláme, bude ztmavení okrajů. Většinou se ztmavení používá na zdůraznení určité části fotky, ale v tomto případě si ztmavením opticky nahradíme rámeček. Celou fotografii si označíme (Ctrl + A) a poté v nabídce Výběr -> Změnit -> Okraj nastavíme velikost okraje na 100px. Aby byl okraj s obrázkem pěkně prolnutý, nastavíme výběru Prolnutí okrajů (Ctrl + Alt + D) na 25px. Vytvoříme si novou vrstvu a náš stávající výběr vyplníme černou barvou. Nakonec této vrstvě nastavíme režim prolnutí na "měkké světlo".

2. Úprava - Molo (HDR efekt)
HDR fotografie, neboli fotografie z vysokým dynamickým rozsahem, se tvoří složením více různě naexponovaných snímku do sebe, takže si asi říkáte jak toho dosáhnout, pokud máme jen jednu fotografii. Jde to! Ano, nedocílíme vysokého dynamického rozsahu fotografie (vykresleny jsou nejtmavší a zároven nejsvětlejší místa), ale můžeme napodobit charakteristický efekt, který vzniká při tonemappingu (úprava kontrastu a světlosti fotografie při slučování snímků) HDR fotografií.
Photoshop sám tohle nezvládne, takže budeme potřebovat doplňující plugin ReDynamix. Odkaz vás zavede na třicetidenní zkušební verzi. Tento program je sice placený, ale dá se používat i v omezené verzi (všechny funkce zůstavají, musíte se ale smířit s vodoznakem, který bude na vaši fotku přidán). Držte se pokyny instalátoru, po dokončení spusťte Photoshop a plugin by měl být dostupný z hlavního menu Filtr -> Dcetools -> Redynamix.
Tuto fotografii jsem vybral záměrně k demonstraci kladů i záporů, které úprava pomocí programu redynamix přináší. Kromě HDR efektu fotografii vyspravíme barvy a trochu doladíme světlo.

Důležité upozornění než začneme: Fotografii vždy upravujte v plném rozlišení a až potom ji zmenšete, výsledky budou mnohem lepší. Vrstvu pozadí si zduplijeme a na zduplikovanou vrstvu použijeme Filtr -> Dcetools -> Redynamix. Konkrétní nastavení vidíte na obrázku, některé hodnoty si podrobněji popíšeme:
- Dramatic light Radius - hodnota udává jak detailní bude HDR efekt
- Dramatic light strength - určuje intenzitu HDR efektu
- Surface smoothness - jemnost a zahlazení efektů do obrázku

Na červeně vyznačených částech obrázku se díky tmavým tónům objevilo hodně šumu. Na jejich odstranění použijeme stejný postup jako u první části návodu a to mazaní přes masku vrstvy. Postup bude opravdu totožný, důležité je aby měl štetec krytí okolo 50% a byl dostatečně měkký, aby vše pěkne zapadalo do sebe a nebyly vidět očividné přechody mezi HDR vrstvou a původním obrázkem. Promažeme tedy HDR vrstvu k naší spokojenosti a pokračujeme dál.

Pomocí nástroje Vyvážení Barev (Obraz -> Přizpůsobení -> Vyvážení barev), zvýrazníme na fotografii odstíny zelené, v oblacích odstíny žluté a oranžové (a nebudeme ani potřebovat výběr, protože oblaka jsou jediná světlá část na fotografii, takže jednoduže upravíme "světla", a změny se projeví jen na oblacích) a nakonec přidáme lehký modrý nádech.

Závěrem můžeme fotografii lehce doostřit za pomocí Horní Propusti a je hotovo.

3.úprava - Retušování a zlepšování portrétu
V třetí a poslední části článku si ukážeme úpravu portrétu, která je v určitých věcech specifická a liší se od úpravy fotek architektury a přírody. Fotografii zostříme, na retuše využijeme další plugin Portraiture a výrazně změníme barevný nádech.

Úpravu začneme retušováním a zjemnováním fotografie pomocí zmíněného "Portraiture", jehož 30-ti denní trial verzi můžete stáhnout zde. Po naistalování ho najdete v nabídce filtrů, podobně jako Redynamix výše. Práce s ním je velice jednoduchá a intuitivní, ale projistotu si ji lehce popíšeme.
- 1.Detail smoothing - Zde můžeme nastavit redukci šumu a sílu vyhlazování portrétu.
- 2.Skin tones mask - Nastavujeme odstíny barev, z kterých si program vytvoří masku (výběr), provedené úpravy se budou projevovat jen v tomto výběru.
- 3.Enhacements - Máme možnost nastavit doostření, zjemění fotografie, teplotu barev, kontrast, barevný nádech a světlost.

Pomocí nástroje Selektivní Barva (Obraz -> Přizpůsobení -> Selektivní Barva) si na fotografii upravíme barvy a tentokrát to uděláme opravdu poctivě. Zelené a červené odstíny barev přesuneme až do žlutých a oranžových hodnot. Výrazné modré boty odbarvíme a jejich odstín změníme na fialovou. Pomocí nastavení bílé, neutrální a černé barvy dáme fotografii oranžový nádech a lehce zvýšíme kontrast. Na obrázku níže můžete vidět jaké hodnoty byly použity na ukázkovou fotografii.

Pomocí Horní Propusti ( Filtr -> Jiné -> Horní Propust) fotografii doostříme a naším posledním krokem bude tvorba rámečku.

Rámeček u fotografie se dá vytvořit mnoha způsoby, ale já osobně preferuji jednoduchost a tak si ukážeme jak vytvořit čistě černý rámeček. Otevřeme si nabídku Obraz -> Velikost Plátna. Teď trochu matematiky - pokud chceme, aby měl rámeček šířku 100 px, musíme k celkové velikosti plátna přičíst dvojnásobek této hodnoty, protože budeme přidávat po obou stranách. To stejné uděláme u výšky plátna.
Po zvětšení plátna už zbývá jen vyplnit prostor vybranou barvou. Vytvoříme si obdélníkový výběr, který přesně ohraničí naši fotografii, a pomocí klásesové zkratky Ctrl + Shift + I si výběr invertujeme. Vyplníme ho černou barvou a máme hotovo.

Tentokrát jsme u konce, ale tento článek s konkrétními úpravami určitě není poslední, takže mi do komentářů klidně posílejte fotografie (neupravené!), jejichž úpravu byste chtěli v článcích vidět.
Petr Široký: Děkuji Františkovi za hezký příspěvek na Vánoce a všem vám za sebe a tyto stránky přeji Veselé Vánoce!
Ďakujem za super návod, Pre mňa ako začínajúceho človeka s Photoshopom veľmi užitočné. V minulosti som využil aj kúpu hotových akcií/efektov pre Photoshop. Za 6 dolárov je možné kúpiť brutálne efekty :)