Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

2. Photoshop CS5 - První spuštění, popis chování, porovnání verzí

 • napsallefiath
 • sekcePhotoshop
 • kategorieZačátky
 • verze programuCS5
 • znalostiAutor předpokládá, že máte pročteny předchozí díly

2. 1. 2011 v 16:27 21 2. Photoshop CS5 - První spuštění, popis chování, porovnání verzí

Náš první aktivní díl se zaměří na průchod programem, kdy budeme poznávat základní principy jeho fungování a popíšeme si, jak se v něm pracuje (ukázky přijdou až později). Budu se speciálně věnovat popisu programu pro začátečníky, aby věděli jak jej uchopit a nemuseli si zoufat, že nerozumí tomu, jak funguje. K tomu srovnáme nejnovější verzi CS5 se staršími, abyste věděli, zda můžete seriál sledovat i se starší verzí a jaké vyjímky pro vás vznikají.

Oproti předchozímu seriálu nebudeme jako první ladit nastavení a ukazovat si podrobnosti při vytváření nového souboru, protože to by vás jen zbytečně mátlo a pravděpodobně byste si z toho napoprvé moc nezapamatovali. Jste nově příchozí a proto je třeba absolvovat menší procházku, abyste měli jasno které části programu k čemu slouží, co kde hledat a jak se základně orientovat. To je velmi důležité, takže pokud si nejste jisti tím, že se v programu dobře vyznáte a že rozumíte Uživatelskému prostředí, tento a následující článek nepodceňujte.

K tomuto kroku jsem došel po zvážení mých možností - první 2 články budou velmi obecně hovořit o procházce programem, protože s tím jak je Photoshop komplikovaný je třeba předejít situacím, kdy budete něco pravidelně zapomínat a stále bojovat se základy, protože jste se je nikdy pořádně nenaučili. Znám takové lidi a doufám že tento postup bude dostatečně úspěšný. Tím nechci říct že pro práci s programem musíte být skutečně nadaní, ovládání je příjemné a uživatelské prostředí také, spíš že je toho tu opravdu hodně a může být problém se ve všem vyznat a vybírat si jen to, co potřebujete. Narozdíl od malých jednoduchých programů musíte projít KZI (Kurz Základních Informací), což je zkratka kterou jsem si právě vymyslel a jsem dostatečně pitomý, abych ji použil. Neztrácejte hned víru ve svého lektora (možná v jeho smysl pro humor) a připravte se na výuku.

Čistě pro případ že program ještě nemáte nainstalovaný, ba ani stažený, dojděte si na oficiální stránky Adobe. Testovací verze je zdarma a můžete ji využívat po dobu 30ti dní. Má všechny funkce jako komerční verze, a až bude tento seriál hotový, měli byste rozhodně být schopni projít dostatek článků, abyste se rozhodli, že je pro vás Photoshop to pravé, než vám vyprší měsíční limit. Nedělám si iluze o tom kolik návštěvníků těchto stránek má legální verzi a mám pochopení pro lidi, kteří tvoří pouze pro zábavu, ale mějte na paměti že tyto stránky v žádném případě neslouží jako pomoc s obstaráváním nelegálních verzí a řešením problémů s nimi spojenými. Jazyk programu se určuje při instalaci a poté se nedá měnit. Pokud si tedy nainstalujete anglickou verzi a budete ji chtít změnit na českou, nezbude vám než přeinstalovat.

Instalace vám pravděpodobně nějakou dobu zabere, a nezapomeňte mít zavřený prohlížeč, jinak vás ho instalátor stejně donutí zavřít. Sejdeme se poté, co spustíte program. Pokud máte potíže s instalací, ujistěte se že nejde o základní problémy (velmi slabý počítač, nedostatek místa na disku), a pak se s dotazy obraťte buď na oficiální podporu (zatím jsem to nezkoušel, takže nemám zkušenosti), nebo na naše fórum.

Adobe na svých stránkách uvádí minimální požadavky pro Photoshop jako Pentium 4 s 1 GB Ram a neurčenou grafickou kartou. To je asi opravdu minimální konfigurace, ale na nějakou rozumnou práci doporučuji alespoň Dualcore procesor, 4 GB Ram (jsou levné a právě paměť je to, v čem je Photoshop opravdu hladový, takže pokud máte možnost dělat menší upgrade, klidně dokupte za pár tisíc několik GB Ram navíc, vyplatí se to) a 512 MB grafickou kartu (může být i víc, nejnovější verze Photoshopu s nimi konečně víc spolupracují, zatímco předtím bylo prakticky jedno co jste v sestavě měli). Taková konfigurace se dnes dá sehnat za méně než 10 tisíc, a většina z vás by měla být schopna program normálně rozběhnout. Pokud ale fungujete na starém počítači, který jinak používáte na psaní a případně prohlížení internetu, popřemýšlejte nad upgradem. (A opravdu nedoporučuji zkoušet instalovat Photoshop na netbook.)

První pohled, aneb co nám program nabízí

Protože jsem se rozhodl že zatím nebudu opakovat instalaci Trial verze Photoshopu, nemohu se ujistit že vaše pracovní prostředí v programu bude vypadat stejně jako moje na obrázku níže. Doufám že ano, pro případ že ne, měli byste mít drtivou většinu věcí stejně. Zatím nebudeme probírat konkrétní nástroje nebo bloky, jen projdeme rozhraní.

O možných potížích s používáním starších verzí budu mluvit později, ale musím rychle zmínit, že pokud nemáte CS5, bude vaše prostředí vypadat jinak - alespoň v detailech. Pokud máte CS2 nebo starší, pravá část se může lišit hodně (panely nástrojů jsou vlevo od první verze, a vršek se také výrazně neměnil). V takovém případě doporučuji rovnou přeskočit na srovnávací část dále v článku a až potom se vrátit zpět.

Pro plnou velikost klikněte na obrázek

Pojďme si teď ukázat a odlišit jednotlivé části programu - ve dvou sériích (abych nezakreslil celý obrázek a něco bylo vidět) si popíšeme každou z hlavních částí programu.

Pro plnou velikost klikněte na obrázek

Krátký popisek jednotlivých částí máte na obrázku, ale na úvod si o nich řekneme ještě něco navíc. Jako první věc by se hodilo říct, že celý program se dá dost zásadně přeorganizovat, poskládat, předělat a přizpůsobit tak jak chcete. Postupem času třeba dojdete k tomu, že vám něco vyhovuje na jiném místě než to je teď - a to je v pořádku, je to vaše volba. V čem se ale určitě se mnou hádat nebudete jsou popisky jednotlivých bloků.

 • Hlavní Nabídka - srdce každého programu. Najdete zde ty nejzákladnější věci od vytvoření nového souboru a jeho ukládání, po ta nejnáročnější nastavení některých nástrojů. Hlavní panel kombinuje všechny možnosti základní práce se soubory (vytváření, ukládání, změna velikosti, otáčení, apod.), obecné věci u podobných programů běžné (historie, kompletní nastavení a možnosti programu), pokročilejší nástroje (například filtry, díky kterým můžete rychle tvořit mnoho různých efektů), mnoho dodatečných možností podle toho s čím právě pracujete (ne všechny jsou přístupné vždy, některé akce slouží pouze pro specifické situace), nápovědu a skoro všechna další nastavení co se týkají zobrazování Oken (viz dále) a jiných prvků. Právoplatně je první z trojice, bez které se neobejdete.
 • Panel Nástrojů - slučuje nejpoužívanější nástroje a logicky je odděluje od zbytku obsahu. To mluví samo za sebe, většinou s panelem budete pracovat, protože zkrátka obsahuje všechny základní nástroje, které si z něj vybíráte. Je druhým z trojice, protože nemáte jinou možnost než ho uctívat.
 • Okna Záložek - první 2 části sice používáte často, ale obvykle s nimi děláte jednotlivé úkony nebo z nich vybíráte nástroje. Jednotlivá okna jsou věci, u kterých pravděpodobně budete trávit nejvíc času, protože právě s jednotlivými okny si budete celou dobu hrát. Už jen díky vrstvám, ke kterým se za chvíli dostaneme. Okna - je jich mnoho, ale společně tvoří třetí část, bez které se v Photoshopu neobejdete. Můžete namítnout že okna nedělají tolik jako předchozí dvě části, ale když si spočítáte všechnu tu tvrdou práci, kterou za vás odvedou, ještě budete přemýšlet, zda nepatří na první místo, o které už dlouho usilují.

Pro plnou velikost klikněte na obrázek

Oproti předchozím částem jsou tyto dvě jiné tím, že první prakticky ani nemusíte použít a druhá se bude pravidelně měnit. Přinejmenším budete opravdu hodně využívat druhou část, první najde důležité uplatnění v některých případech, a tak tvoří méně důležitou, ale podstatnou část uživatelského rozhraní.

 • Pomocné Nástroje - první 2 ikony spouští pomocné programy, které slouží jako prohlížeče obrázků a určitě mají i další funkce, osobně je nepoužívám, protože mi přišly nepříjemné. Jiní lidé na ně ale zřejmě nedají dopustit, takže je budu muset prozkoumat, ať chci nebo ne. Zbytek se týká upravování pracovní plochy, například když potřebujete mít 2 okna vedle sebe a porovnávat stejné soubory, když jeden z nich upravujete, a okamžitě chcete měnit rozložení oken podle toho zda jste webdesignér, fotograf, kreslíř apod. Někteří lidé pracují bez toho, aniž by tento blok někdy využili, jiným velmi pomáhá u specifických situací.
 • Volby - zobrazují pokročilé volby právě používaného nástroje/nástrojů. Oproti zbylým částem se tento panel (logicky) bude pravidelně měnit - abyste nemuseli kvůli všemu otevírat menu nebo menší nabídky, jsou nejběžnější pokročilejší volby ve většině případů zde. Jde pouze o možnosti, které se týkají zvolených nástrojů, takže odpadá jakékoliv zmatení - nic jiného zde není.

Pro plnou velikost klikněte na obrázek

Když jsem mluvil o nejpoužívanějších částech, lhal jsem. Pracovní plocha je věc, se kterou strávíte nejvíc času, protože je v ní vaše dílo. Navíc se dá všemožně upravovat a přizpůsobovat, což může být v mnoha případech důležité a užitečné.

 • Pracovní Plocha - bude jí věnován samostatný článek. Je zde mnoho základních a pokročilých možností, které jsou užitečné, i když by vás to na první pohled nenapadlo - co se dá dělat s jedním blokem? Překvapivě hodně.

První krůčky - jak to funguje v pohybu

Když teď víte na které základní části program dělit, je načase si projít vnitřek, prohlédnout si jak funguje a nastudovat některé základní funkce a obecně věci, které patří k práci s programem. Záměrně neříkám k tvorbě, protože si ještě nebudeme popisovat žádné nástroje ani práci s nimi. První nutná poučka, kterou musím zmínit - nevím jaké jsou vaše předchozí zkušenosti s počítačovou grafikou, proto budu mluvit obecně. Zkušenější ať přeskočí pasáže které jim budou připadat zbytečné.

Soubory Photoshopu, práce s obrázky

Kromě toho že v Photoshopu vytváříte nové soubory jako v každém jiném programu, také používáte jiné obrázky. Photoshop ukládá pracovní soubory s příponou .psd, které například základní průzkumník obrázků windows nedokáže prohlížet, a pokud nechcete každé PSD otevírat v Photoshopu (protože to může chvíli trvat, a nemůžete jimi listovat, Photoshop není dělán na procházení souborů), můžete buď využít nějaký alternativní průzkumník (používám irfan view), nebo pomocné aplikace Photoshopu, které jsem zmiňoval výše když jsem probíral uživatelské prostředí, Adobe Bridge a Minibridge.

Nechci vám teď nějak komplikovat hlavu a vše si postupně podrobně ukážeme v dalších článcích - základní manipulace se soubory, než je dostanete do Photoshopu, je jednoduchá, a prakticky se neliší od věcí, které byste měli znát z práce se svým operačním systémem. Kromě pracovních souborů k Photoshopu existuje mnoho doplňků, které se samostatně instalují - to je už něco jiného, ale také to patří k věcem, které se dělají mimo program. Tohle prozatím stačí - pokud zvládáte bez problémů přesouvat obrázky a PSD přímo do Photoshopu, nemáte se čeho obávat.

Vrstvy

Primitivní kreslící programy jako Malování ve Windows (nevím co má Mac) fungují prostě tak, že máte plátno do kterého čmáráte. Někteří i s tím málem dokážou dělat divy, ale chápete základní princip. Kreslíte přes sebe, v podstatě jako kdybyste kreslili na papír. Protože to je extrémně svazující také a značně neohrabané v případě, že něco pokazíte, používá Photoshop vrstvy (je mnohem víc důvodů proč vrstvy). Díky tomu si můžete své dílo rozdělit na libovolný počet vrstev, a každou z nich upravujete jednotlivě - chráníte tak ostatní vrstvy před likvidací. Jako příklad vám ukážu kousek designu, který právě tvořím:

A níže ho vidíte rozebraný na vrstvy.

Příklad jsem trochu zjednodušil, abyste dobře viděli jednotlivé části - ve skutečnosti je použito mnohem víc vrstev (například ikonka trojúhelníku je samostatná vrstva, a pozadí také není jednotná masa) - a jako ukázka to stačí. V praxi u složitějších věcí jako manipulací a webových designů běžně máte desítky vrstev. Vrstvy můžou mít jakoukoliv velikost, můžete je libovolně přesouvat, měnit a aplikovat různé efekty jak jednotlivě, tak hromadně. Velmi důležité je také to, že se vrstvy překrývají - to už ale spadá do detailů, ke kterým se dostaneme až začneme skutečně tvořit. Teď vám stačí vědět, že vrstvy jsou základním kamenem vaší tvorby. Vše co vytvoříte je uchováváno ve vrstvách.

Pracovní plocha

Máte vrstvy, a máte je v pracovní ploše - již jsem vám ji ukazoval výše. Stejně jako vrstvy může mít plocha libovolnou velikost, běžně v Photoshopu pracujete s několika otevřenými soubory, které se potom řadí na vrchu plochy v záložkách (pokud používáte jakýkoliv moderní internetový prohlížeč, měli byste znát záložky).

Kde hledat nejzákladnější věci - procházka hlavního menu

A naši malou uvítací trasu zakončíme ukázkou, kde hledat nejpoužívanější možnosti jako ukládání, otevírání souborů, změnu velikosti a jiné. Tímto se plynule přesuneme k ukázce práce s programem, kdy jednoduše na několika příkladech předvedu velmi stručně postupy práce. Stále zůstáváme u toho, že popisujeme věci obecně, nic konkrétního. Máte dost věcí, které potřebujete vstřebat, a musíte si udržet přehled. Takže pojďme dokončit malou procházku.

První položka soubor se logicky týká všeho důležitého, co se týká našich pracovních souborů. Najdete zde nejzákladnější věci (otevřít, uložit a vytvořit soubor) i pokročilé metody úprav a změn. Dělají se zde například i hromadné úpravy souborů - časem se ke všemu dostaneme podrobněji.

V úpravách najdete nejen všechny důležité základní volby jako zpět/vpřed a kopírovat/vložit, ale také Nastavení Photoshopu. Je umístěno (podle mě velice nelogicky) v posledním bloku (viz. obrázek) pod názvem Předvolby. Mám docela dost tipů co v nastavení změnit v případě, že máte nově instalovaný Photoshop, dostaneme se k nim v dalším článku.

Obraz zprostředkovává nejzákladnější manipulace s celým dokumentem, jako změny velikosti, změny pracovní plochy, otáčení a další, ale také mnoho důležitých postupů při úpravách fotek, které jsou všechny přístupné pod položkou Přizpůsobení (jsou umístěny zde, protože ovlivňují celý obraz).

Tím jsem vyčerpal všechny základní volby, které se netýkají přímo tvorby, ale manipulací s dokumenty.

Jak se bude lišit styl práce u prvních a posledních článků

Prvotní články jako tento mají obsáhlé texty, které detailně popisují obecné nebo základní věci - snažím se komentovat to co vidím a lidsky vás uvádět do "nového světa" - proto vám může připadat, že jsou tyto úvody opravdu hodně upovídané. Ale mohl bych se o daném tématu rozhovořit ještě daleko víc, stejně tak bych mohl být stručnější - snažím se najít vhodný střed, a nezapomínejte že stále jde o hledání ideálního stavu, seriál je a bude dost o experimentování, které vychází z mých reálných zkušeností. První články hodně detailní, protože počítám s tím že nemáte žádné předchozí znalosti, takže v nich nebude probíráno velké množství věcí, ale budu se jim v mezích maximálně věnovat. S postupem času, kdy budete získávat větší jistotu, začneme přecházet k stručnějším postupům. Články se stanou rychlejšími, a naučíte se víc.

Neberte to tak, že by se postupem času drasticky měnil přístup ke čtenáři a vůbec styl, kterým je seriál psán. Budu ale využívat toho, že jste už samostatní (k tomu všemu tyto začátky spějí) a že vás mohu mnohem lépe navádět - instrukce budou lehčí a stručnější díky tomu, že už se zvládnete orientovat. S příchodem zkratek se na ně postupně přeorientuji a budu vás přirozeně tlačit k jejich používání, abyste zefektivnili svoje postupy.

Poslední důležitou informací je řazení jednotlivých postupů a technik - nejnovější verze Photoshopu mají v některých případech různé způsoby využívání určitých technik - osobně nevidím příliš smyslu v používání starších postupů, ale budu je i tak vysvětlovat jako první - spolu s tradicí programu, dokud v něm budou nejzákladnější a nejjednodušší postupy (které nenabízí takový komfort), přijdou na řadu jako první. Potom se zaměřím na detailnější a náročnější možnosti, které jsou podle mě při tvorbě vhodnější. První je třeba vysvětlit princip, a potom se můžeme věnovat různým řešením a způsobům (příkladem mohou být masky, chytré objekty a nedestruktivní úpravy, vše patří mezi pokročilejší techniky a jde v podstatě o alternativy k jednodušším a chudším řešením).

Rozdíly CS5 oproti předchozím verzím

Seriál je psán pro v tuto chvíli poslední verzi CS5, ale většina probírané látky se dá aplikovat i na starší verze. Minimálně do verze CS3 byste měli být schopni dělat většinu věcí, které jsou popisovány. Jednoduše řečeno by se dalo říct, že s vývojem Photoshop spíše dostává nové věci, než že by se radikálně měnila práce s programem - což je pochopitelné, protože kdo by se chtěl po každém upgradu učit novému způsobu ovládání. Co se rozhodně mění dost divoce je například panel s nástroji (zdá se že koníčkem vývojářů je ho zpřeházet u každé nové verze tak, jak jen mohou), průběžně se mění některé zkratky a například od dob CS2 se dost změnilo zobrazení panelů a vůbec možnosti celé pracovní plochy.

Důvodem, proč o konfliktu verzí píšu už v druhém článku, je to, že nemohu během dalších článků dělat extra popisky pro majitele starších verzí. Jednak protože je nevlastním, druhak protože by vše okamžitě bylo mnohem komplikovanější. V článku by bylo mnoho obsahu, užitečného jen pro část čtenářů, a vše by odvádělo pozornost, psaní by bylo nepříjemné, a pro vás by bylo nepříjemné zas čtení. Takže tohle berte jako omluvu a vysvětlení.

Teď se ve stručnosti zmíním o novinkách CS5. (Detailně je budeme probírat spíše ke konci seriálu, většinou jde o pokročilejší možnosti.) Dá se říct, že nové změny jsou výrazněji cíleny na fotografy a manipulace s fotkami než na cokoliv jiného. Což je v pořádku, to je to, k čemu je Photoshop primárně určen (i když se používá k lecčemu) a je dobře že sami vývojáři to dávají dobře najevo.

Mezi hlavní trháky patří Pokřivení Loutky (Puppet Warp), což je nástroj, který vám umožňuje různě natáčet, nahýbat a měnit pozice částí objektů nebo postav bez toho, aniž by se výrazně deformovaly obrázky. Můžete třeba vzít květinu a natočit ji jako na obrázku níže. Nebo upravit postoj vyfoceného člověka. Předtím něco takového také bylo možné, ale vyžadovalo to pečlivou ruční práci a nešlo o nejjednodušší záležitost.

Dalším zajímavým a praktickým nástrojem je Vyplnění Podle Obsahu (Content Aware Fill), což je nástroj který vybrané oblasti zkouší vyplňovat podle zbytku obrázku. Například když máte nějaké složitější pozadí a chcete z něj vymazat nějaký nežádoucí objekt, dříve jste to museli ručně dělat nástroji jako klonovací razítko nebo záplata. Nyní máte nástroj, který jednodušší případy (není možné na něj spoléhat u složitějších obrázků, poté šílí a je schopen do sněhového nánosu míchat větve stromů - ozkoušeno) vyřeší během vteřiny. Nutno poznamenat že výsledek není vždy perfektní, a může vám vzniknout více stejných míst. Relativně bezproblémovou demonstraci jsem předvedl na obrázku, kde je žena na kole stíhána násilníkem. Abych ji zachránil, vybral jsem zvrhlíka lasem a jednoduše ho vymazal. Až později mi došlo, že zřejmě mělo jít o manželský pár na výletě.

Kromě toho přibylo množství vylepšení jako chytré výběry, díky kterým můžete poměrně jednoduše vybírat vlasy (konečně je možné rychle ořezávat postavy z pozadí bez větších chyb), korekce nekvalitních obrázků přímo z foťáku, byla vylepšena plocha a usnadněna manipulace s ní, přidány některé maličkosti, zvýšen výkon a další věci. Nutno poznamenat že mnoho věcí, které by měly být opraveny nebo změněny zůstalo bez povšimnutí, ale to je nad rámec tohoto dílu. Pokud máte zájem, zde je detailnější výpis nových funkcí přímo od Adobe, většinou pomocí krátkých videí. Náročnějším mohu doporučit video What's New in Adobe Photoshop CS5 - My Complete Walkthrough od Terry Whitea. Angličtina je v těchto případech nutností, ale postupně se dostaneme i k tomu, abychom tyto novinky detailně shrnuli v naší wikipedii.

Pokud se tedy budete zkoušet učit s výrazně starší verzí, budete se potýkat s tím, že program vypadá jinak, že budete ochuzeni o mnoho nových funkcí, a že některé postupy budou prováděny jinak. Nemám tak dobrý přehled o starších verzích, proto si stanovuji bezpečnostní hranici CS3, i když je pravda že takový Photoshop 7 také umí mnoho věcí a minimálně co se týče základů má prakticky vše. Rozhodně vás nechci k pořizování nejnovější verze nutit, pouze jsem vám shrnul úskalí a důvody proč byste si ji měli chtít pořídit.

Závěr

V tomto díle jsme obecně procházeli Photoshop, řekli si jak se orientovat a popsali si nejzákladnější funkce. Kromě toho jsem vás upozornil na možné konflikty při práci se staršími verzemi. Základní fakta tohoto článku si musíte uchovat v hlavě, pokud chcete bez problémů pracovat a nezasekávat se na základních problémech. V příštím díle dostanete možnost předvést, jak dobře si pamatujete probíranou látku - ukážeme si jednoduché příklady tvorby, abyste viděli práci s Photoshopem v praxi. Vše bude stále poměrně obecné a zjednodušené, ale už uvidíte konkrétní věci. Zároveň si detailně projdeme nastavení a poučíme se, co je vhodné změnit a upravit. Spolu s tímto článkem budou tvořit úvodní dvojici, ke které se doporučuji vracet, pokud máte základní problémy s programem.

Petr Široký Profil na fóru / Osobní stránky / Twitter Webdesignér povoláním, kritik přesvědčením, šašek duší, to vše zde najdete. Tutoriarts jsou poslední 3 roky můj největší osobní projekt. Kromě toho se zkouším věnovat jiným menším webovým projektům, živím se jako nezávislý webový designér a snažím se více hledět do budoucnosti, aby tyto stránky vzkvétaly.

Zdrojový soubor : Není k dispozici

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

 • #21
 • lefiath
 • 9. May 2012 | 18:14
 • Skupina: Správci

To je možné, ale určitě nejde o standardní, výrobcem schválený postup.

 • #20
 • Akyo
 • 6. May 2012 | 13:59
 • Skupina: Neregistrovaní

"Jazyk programu se určuje při instalaci a poté se nedá měnit. Pokud si tedy nainstalujete anglickou verzi a budete ji chtít změnit na českou, nezbude vám než přeinstalovat."
... jen doplním :) Jazyk se dá změnit přidáním jednoho souboru do knihoven a přepnutí jazyku v menu.

 • #19
 • Gynekolog
 • 12. May 2011 | 15:19
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Jen bych dodal, že jazyk proramu změnit de ale pouze z anglické verze. Tzn. Anglická verze de počeštit ale na českou nejde angličtina (zbýva reinstal)

 • #18
 • Vojtěch Audy
 • 9. January 2011 | 21:47
 • Skupina: Neregistrovaní

Velmi pěkný návod, těším se na jeho pokračování. :) Jen tak dál, Petře, snad se už konečně naučím s Photoshopem. :)

 • #17
 • hrksv
 • 7. January 2011 | 09:31
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Dík za seriál,doufám,že bude i o možnostech verze PS5 extendet

 • #16
 • lefiath
 • 5. January 2011 | 20:30
 • Skupina: Správci

Jestli je něco, co nesnáším a podle čeho jsem se nikdy nebyl schopen nic naučit, tak jsou to podobní oficiální průvodci (třeba je to vyjímka, ale já mám s tím co jsem si kdysi pořizoval špatné zkušenosti) - nudné, nezajímavé, s hromadou textu a zbytečností pro začátečníka (existují i opravdu dobré knížky, jako Velká kniha o Photoshopu apod.). Takže doufám že alespoň to se mi podaří trumfnout :)

 • #15
 • jindra.jan
 • 5. January 2011 | 00:11
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Mám doma k dispozici oficiálního knižního průvodce (pro verzi CS3), tak bude zajímavé sledovat rozdíl v přístupu k učení. Každopádně vítám osobitý styl a čtivost!

 • #14
 • goodfella
 • 4. January 2011 | 19:25
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

skoda, ze nedelaj i nejaky pluginy s tema novyma funkcema, precijen nahrazovat PS3 s licenci za PS5 bez je vopruz =(

 • #13
 • lefiath
 • 4. January 2011 | 18:13
 • Skupina: Správci

To jsem jenom demonstroval jak funguje ten nástroj, smyslem nebylo ukazovat přímý postup. Dostaneme se k tomu, jak jsem popisoval, při vyplňování vybraného místa (klikneš pravým tlačítkem poté, co uděláš nějaký výběr, a dáš Vyplnit a pak vybereš Podle Obsahu) jde teď místo jedné barvy nebo vzorku vybrat další možnost, Podle Obsahu - pokud teprve začínáš, tak nemá smysl to detailněji probírat.

A mám pocit že pořádně nečteš, protože jsem to snad popisoval dostatečně jasně. Případně si o tom vyplňování něco vyhledej přes google.com

 • #12
 • LuckyLike
 • 4. January 2011 | 16:08
 • Skupina: Neregistrovaní

Jak jsi vymazal ten objekt? Mě to nijak nejde. :-(

 • #11
 • LuckyLike
 • 4. January 2011 | 16:07
 • Skupina: Neregistrovaní

Jen otázka, kterou bych ráda věděla. Jak jsi vymazala ten označený objekt?

 • #10
 • zarrock
 • 3. January 2011 | 22:47
 • Skupina: Neregistrovaní

Vážně úžasnej článek! :-D dozveděl jsem se plno novejch věcí

 • #9
 • sir Hydoon
 • 3. January 2011 | 08:52
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Dobrý den, chci Vám poděkovat za tak úžasný článek. Obdivuji Vaše odhodlání a práci vytvořit něco tak kvalitního a čtivého. Ještě jednou děkuji a přeji hodně úspěchů v novém roce.

 • #8
 • prockoop
 • 2. January 2011 | 22:22
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Haha zvrhlík na kole:-D .

 • #7
 • JankuPavel
 • 2. January 2011 | 19:41
 • Skupina: Neregistrovaní

Musím uznat, že jsem se dozvěděl plno nových věcí, co přináší Adobe CS5. Do nedávna jsem fungoval na Adobe CS, tedy Photoshopu 7, Illustratoru a InDesignu. Každopádně potom sjem rychle přecházel na Adobe CS3 -> CS4 a teď jsem na CS5. Od CS k CS3 to byl velký skok, na CS4 ještě větš, ale CS5 je úpolný bůh mezi Adobe.

 • #6
 • Fonio
 • 2. January 2011 | 19:36
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Skvele popisane, vysvetlene, tešim sa na dalši diel :)

 • #5
 • Fonio
 • 2. January 2011 | 19:36
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Skvele popisane, vysvetlene, tešim sa na dalši diel :)

 • #4
 • JakubHoudek
 • 2. January 2011 | 19:07
 • Skupina: Autoři / Redaktoři

Petře tleskám a těším se na další díl. Rád se s PS naučím něco víc než jen "rozřezávání".

 • #3
 • Roki
 • 2. January 2011 | 19:02
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

diky za odkazy na tie videa :-)
----článok je samozrejme super-

 • #2
 • Saragon
 • 2. January 2011 | 17:55
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Pěkný článek. Určitě se důkladněji podívám na ty nové funkce, nějak je opomíjím.

 • #1
 • Carlos
 • 2. January 2011 | 17:01
 • Skupina: Neregistrovaní

Fakt super, smekám, muselo to dát strašně moc práce ;-)

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi