Výsledky od 1 do 2 z 2
  1. Citovat Citovat
    Návštěvník
    Host

Question Porušení NDA (Dohoda o mlčenlivosti)

Dobrý den,

Nedávno jsem obdržel dopis domů od advokáta bývalé IT firmy kde jsem pracoval jako OSVČ (full time) že jsem porušil dohodu o mlčenlivosti.

Po odchodu z firmy, jsem se rozhodl, že budu podnikát sám (výroba a správa webových presentací). Vytvořil jsem si svojí "o mně" web stránku včetně portfólia. V portfóliu byly screenshoty všech indexových stránek které jsem realizoval sám a v té IT firmě.

Dle výzvy o zaplacení jsem nakládal s důvěrnými informacemi se kterými jsem se seznámil v IT firmě.

Co jsem neudělal:
    [*]Nepřebral jsem klienta IT firmě. Nezpůsobil jsem jim peněžní ztrátu ani zisk.[*]Nemám přihlašovací údaje kamkoliv co IT firma používá.[*]Nepoužíval jsem/nepoužívám jejich backend či cokoliv co si IT firma vytvořila.[*]Z mé strany nebyla podepsaná smlouva o poskytování služeb o dílo.

Z čeho jsem zřejmě obviněn:
    [*]Odstranění copyright v patičce ve screenshotu (na papíře NDA: Partner se zavazuje, že nebude měnit nebo odstraňovat z internetových presentací a dokumentace žádné ochranné známky, autorská práva (copyright), servisní známky nebo texty o obchoním tajemství.)[*]Konkurování (na papíře NDA: Partner nesmí po dobu pěti let od ukončení spolupráce s IT firmou sám realizovat nebo se podílet na konkurenčních projektech inspirovaných obchodní spolupráci s IT firmou)

Je toto v rozporu s NDA? Co si o tom myslíte?

Předem děkuji.

2. Citovat Citovat
    Tak to je hodně nešťastná NDA, kterou bych nikdy nepodepsal. To podílení na konkurenčních projektech inspirovaných obchodní spoluprací s IT firmou je naprostej nesmysl a může do toho spadat cokoliv a pokud bys jakožto zaměstnanec tvořil třeba weby pro restauraci, realitku a reklamku, tak bys 5 let neměl tvořit pro žádnou jinou restauraci, realitku a reklamku... To je čuňárna a doporučuju se obrátit na právníka, ale mám obavu, že jsou bohužel v právu..

Co se týče odstranění copyrightu v patičce a úpravy prezentací, tak pokud jsi ty screeny opravdu upravil, tak jsou taky v právu. Pokud jsi je nechal tak, jak jsou, tak by to mělo být v pořádku.

Každopádně s tímhle jsou obecně problémy a velká část zaměstnavatelů vyloženě zakazuje po propuštění ukazovat práce v portfoliu. I když na tom ten člověk dělal sám a je to čistě jeho či její práce, stejně to (často) nemůže ukázat ven. Proto tolik lidí po odchodu z agentury má prázdné ruce, protože sice dělalo 5 let nějakou činnost a jsou v tom dobří, ale nemůžou to nijak prokázat.. Takže kdykoli člověk odchází, měl by se o tomhle raději pobavit se šéfem a zeptat se na to, jestli mu to vadí či ne, než aby z toho pak byly problémy. Často je to zakázané přímo v zaměstnanecké smlouvě (někdy dokonce i zákaz podnikat v daném oboru, klasicky po 5 let)..

Ale to jsem odbočil. Doporučuji zkrátka nějakého právníka či právničku. Ti poradí lépe. Držím palce, abys z toho vyšel bez poskvrny.

Informace o Místnosti

Users Browsing this Thread

1 uživatelů momentálně prohlíží tuto místnost (0 členů a 1 kolemjdoucích)

Záložky

Oprávnění vkládání

• Můžete zakládat nová témata
  • Můžete vkládat odpovědi